Fot. Patrycja Oryl/PG

Gdańsk/ Robot filtrujący próbki stworzony przez naukowców z PG trafił na UG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zbudowali robota i przekazali go pracownikom Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Robot pozwala zautomatyzować filtrowanie próbek fazy ciekłej i przygotowywanie ich do badań chromatograficznych - podało biuro prasowe UG.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Chirurdzy z Jastrzębia-Zdroju jako pierwsi w Polsce korzystają z robota HUGO RAS

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jako pierwszy w Polsce wprowadził system robotyczny HUGO RAS. Pozwala on na precyzyjne, minimalnie inwazyjne operacje u pacjentów z nowotworami prostaty i jelita grubego - poinformowała w czwartek placówka.

  • Adobe Stock
    Świat

    Chiny/ Pierwszy na świecie pięciometrowy robot-rekin wielorybi

    Pięciometrowy i ważący 350 kg inteligentny robot, zbudowany przez zespół inżynierów z fabryki z Shenyang w Chinach, potrafi z dużą precyzją naśladować ruchy prawdziwego rekina wielorybiego – poinformował portal CGTN. Sztuczna ryba pływa, skręca, unosi się na wodzie, nurkuje, a nawet rusza paszczą.

  • Warszawa, 08.03.2024. Prezentacja nowego robota humanoidalnego w CNK. Autorka tekstu Urszula Kaczorowska (L), robot humanoidalny Ameca oraz rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka (P). PAP/Marcin Obara
    Blog

    Ameca i Spot – roboty w Centrum Nauki Kopernik dla cieszących się władzą

    W XVII i XVIII w. muzea były głównie dla bogatych ludzi cieszących się władzą. Dopiero w XX w. pojawiła się myśl otwierania muzeów dla szerokiej publiczności. Prezentacja nowych robotów w Centrum Nauki Kopernik wzbudziła we mnie myśl, że zarówno dyrektorzy CNK, jak i obecni przedstawiciele władzy – minister nauki Dariusz Wieczorek i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - zatrzymali się w XVIII w.

  • 21.03.2024. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (2P) oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (P) podczas prezentacji stworzonego przez amerykańską firmę Boston Dynamics psa-robota Spota przed siedzibą Centrum w Warszawie. PAP/Rafał Guz
    Popularyzacja

    W warszawskim Centrum Nauki Kopernik można oglądać robotycznego psa

    Od czwartku w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można oglądać robotycznego psa Spota. Dyrektor placówki Robert Firmhofer zastrzega, że to nie zabawka, a zaawansowane technicznie urządzenie, które może służyć do bardzo poważnych zadań.

  • 08.03.2024. Prezentacja supernowoczesnego robota - androidka Ameca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. PAP/Marcin Obara
    Technologia

    Trzeci robot humanoidalny w Centrum Nauki Kopernik. Będą kolejne

    Androidka Ameca jest trzecim robotem humanoidalnym, z którym mogą wejść w interakcję zwiedzający Centrum Nauki Kopernik. Kosztowała ponad 1 mln zł. Wiosną pojawi się robot-pies – zapowiedziała w rozmowie z PAP Irena Cieślińska, dyrektorka programowa CNK.

  • Adobe Stock
    Zdrowie

    Liczba zabiegów robotowych w Polsce rośnie dynamicznie

    W naszym kraju dynamicznie zwiększa się liczba zabiegów wykonywanych przy użyciu robotów operacyjnych - twierdzą eksperci.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Robot wstrzykuje leki do oka dokładniej niż chirurdzy

    Robot może wykonywać zastrzyki do tylnej części gałki ocznej z większą dokładnością niż lekarz – informuje pismo „arXiv”.

  • 16.02.2021. Larwy mącznika młynarka. PAP/Tomasz Waszczuk
    Życie

    Automatyczny robot obsłuży fermę hodującą owady na cele żywieniowe

    Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego (UWM) pracują nad programem komputerowym dla autonomicznego robota do obsługi fermy hodującej owady na cele żywieniowe. Robot ma ocenić stan owadów hodowanych oraz m.in. fazę ich rozwoju.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci robot-chirurg

    Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), NASA chce przetestować zminiaturyzowanego robota chirurgicznego. Na razie będzie automatycznie przecinał gumową membranę, ale w przyszłości podobne roboty mogą wykonywać zabiegi na astronautach.

Najpopularniejsze

  • Kompleks związek-kation. Źródło: ACS

    Polacy opracowali cząsteczki, które przestają świecić w obecności zanieczyszczeń metalami

  • Toksyczny pigment w grobach kobiet sprzed 2 tys. lat

  • Ekspert: ortopedia wchodzi w nową erę

  • Raport: co trzeci 8-latek ma nadwagę, a prawie połowa podwyższony cholesterol

  • Podczerwień i sztuczna inteligencja przyspieszają diagnozę endometriozy

  • Fot. Adobe Stock

    Supermasywna czarna dziura większa niż dopuszcza teoria

  • Wysoko przetworzone diety roślinne są szkodliwe dla serca

  • Badacze: dawanie prezentów z drugiej ręki to przemyślana decyzja

  • Obniżony poziom choliny w mózgu powiązany z zaburzeniami lękowymi

  • Napoje energetyczne mogą sprzyjać udarom

Fot. Adobe Stock

Choinka niejedno ma imię

Świąteczna choinka jest trwałym elementem świąt w Polsce od ponad dwustu lat. Pomimo różnych mód zielone drzewko utrzymało swoją pozycję, chociaż pod tą nazwą kryją się zupełnie różne gatunki drzew.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera