Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
15.07.2023 aktualizacja 15.07.2023

Robot wstrzykuje leki do oka dokładniej niż chirurdzy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Robot może wykonywać zastrzyki do tylnej części gałki ocznej z większą dokładnością niż lekarz – informuje pismo „arXiv”.

Zamknięcie żyły środkowej siatkówki (central retinal vein occlusion – CRVO) dotyka ponad 16 milionów ludzi na całym świecie i może ostatecznie doprowadzić do ślepoty. Eksperymentalna terapia, zwana kaniulacją żyły siatkówki (RVC), polega na wstrzykiwaniu leków udrażniających naczynia krwionośne. Jest to jednak trudna procedura: żyły mają zaledwie 60 do 120 mikrometrów średnicy. Dlatego wstrzykiwanie leków wymaga bardzo pewnej ręki.

„Trzeba włożyć igłę do naczynia krwionośnego wielkości ludzkiego włosa, a sama igła jest jeszcze mniejsza” — powiedział Ji Woong Kim z Johns Hopkins University w Maryland. Wcześniejsze prace nad wykorzystaniem robotycznych ramion w RVC koncentrowały się na zwiększaniu dokładności ludzkiego chirurga. Jednak Ji Woong Kim i jego współpracownicy wybrali inną drogę: opracowali robota Steady Hand Eye (SHER), który wykonuje zabieg samodzielnie - szybciej i dokładniej.

W 24 eksperymentach przeprowadzonych na oczach usuniętych świniom SHER był w stanie trafiać we właściwe żyły z dokładnością do 22 mikrometrów w mniej niż 35 sekund i nakłuwać docelową żyłę bez powodowania uszkodzeń. To wyniki lepsze niż w przypadku wyszkolonych chirurgów.

Robotem steruje sztuczna inteligencja, wytrenowana dzięki nagraniom wideo zabiegów wykonywanych przez chirurgów. Nauczyła się też rozpoznawać moment dotknięcia przez igłę żyły i przebicia ściany tego naczynia.

Jak przyznaje Woong Kim, operowanie żywych zwierząt lub ludzi jest bardziej skomplikowane - robot musiałby dokładnie śledzić mikroruchy podczas oddychania. Jednak zdaniem naukowca przezwyciężenie tych trudności jest możliwe.

Więcej informacji w artykule źródłowym - https://arxiv.org/abs/2306.17421 (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024