Fot. Adobe Stock

Czy historia epidemii wpływa na współczesne zachowania społeczne?

Historia epidemii może wpływać na współczesne zachowania społeczne, np. dotyczące stosowania masek ochronnych - takie wnioski przedstawiają naukowcy, którzy zbadali tysiące miłośników obserwacji ptaków z 53 państw i przeanalizowali historyczne wskaźniki chorób zakaźnych, a także współczesne wskaźniki polityki pandemicznej w różnych krajach.

  • Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny

    MKiDN: trzy starodruki z XVIII w. wzbogaciły zbiory Muzeum Historii Medycyny WUM

    Starodruki z kolekcji farmaceuty i historyka farmacji Teofila Tugendholda trafiły do zbiorów Muzeum Historii Medycyny WUM dzięki działaniom restytucyjnym MKiDN. Licząca 800 publikacji kolekcja z dawnych zbiorów Biblioteki Zakładu Farmacji Stosowanej UW zaginęła w czasie II wojny światowej.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna
    Świat

    Plaga czarnej śmierci w Europie mogła pojawić się już przed ponad 5 tysiącami lat

    Powodem nagłego wyginięcia przed ponad pięcioma tysiącami lat wielu mieszkańców Europy mogła być epidemia wywołana przez bakterie Yersinia pestis - twierdzą duńscy specjaliści na łamach „Nature”. Ta sama bakteria podejrzewana jest o tło, że wywołała w średniowieczu czarną śmierć.

  • 05.03.2024. Muzeum Mulaży we Wrocławiu, 5 bm. W oszklonych gablotach Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii znajduje się 300 odlewów ludzkiego ciała z wosku pszczelego. To powstałe na przełomie XIX i XX wieku mulaże. Przyszli lekarze uczyli się kiedyś na nich rozpoznawać choroby skóry. PAP/Maciej Kulczyński
    Zdrowie

    Największą kolekcję mulaży dermatologicznych ma Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

    Mulaże to woskowe odlewy części ludzkiego ciała ze zmianami skórnymi chorób dermatologicznych. Służą do nauczania zawodu studentów medycyny. Pierwsze powstały we Włoszech w dobie renesansu. Największe ich zbiory w Polsce ma Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

  •  05.03.2024. Prezentacja zrekonstruowanego leku - teriaku, 5 bm. we Wrocławiu. Teriak - lek znany od starożytności i stosowany do końca XVIII wieku - miał być antidotum na zatrucia i chronić przed zarazą. Z ustaleń naukowców dolnośląskiej uczelni wynika jednak, że w rzeczywistości nie posiadał przypisywanego mu działania leczniczego. Był placebo. PAP/Maciej Kulczyński
    Zdrowie

    Naukowcy z Wrocławia odtworzyli pradawny lek teriak

    Badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pierwsi na świecie, odtworzyli wiernie hit leczniczy Europy od starożytności do XVIII w., czyli składający się z 71 substancji teriak. Okazało się, że bliżej mu do placebo niż do cudownej mikstury, za jaką uważali go dawni medycy.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
    Ludzie

    140 lat temu urodził się odkrywca witamin Kazimierz Funk

    140 lat temu, 23 lutego 1884 r. w Warszawie, urodził się Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach. Cztery razy miał szansę na Nagrodę Nobla, ale nigdy jej nie dostał.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • Filozof: sokratejskie pytania były próbą obrony przed populizmem i polaryzacją

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ PE za zmianą statusu ochrony wilków w Unii Europejskiej, co umożliwi ich odstrzał

  • Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

  • Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

  • Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Fot. Adobe Stock

Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Wilki, pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni w rejonie Ujścia Warty, odżywiają się tam przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - wykazali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera