Historia i kultura

MKiDN: trzy starodruki z XVIII w. wzbogaciły zbiory Muzeum Historii Medycyny WUM

Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny
Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny

Starodruki z kolekcji farmaceuty i historyka farmacji Teofila Tugendholda trafiły do zbiorów Muzeum Historii Medycyny WUM dzięki działaniom restytucyjnym MKiDN. Licząca 800 publikacji kolekcja z dawnych zbiorów Biblioteki Zakładu Farmacji Stosowanej UW zaginęła w czasie II wojny światowej.

Na stronie MKiDN poinformowano, że starodruki wzbogacą zbiory Muzeum Historii Medycyny WUM na mocy umowy depozytowej, podpisanej przez zastępcę dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN Elżbietę Rogowską oraz rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Rafała Krenke.

Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny

Odzyskane starodruki to XVIII-wieczne bogato zdobione lekospisy: "Pharmacopoeia Argentoratensis", wydana w Argentoratum (Strasburg) w 1725 r.; "Dispensatorium Pharmaceuticum Austriaco-Viennense", wydane w Wiedniu w 1729 r., reprint z 1751 r.; "Pharmacopoeia Argentoratensis", wydana w Strasburgu w 1757 r.

W komunikacie ministerstwa zwrócono uwagę, że "książki i archiwalia to obszar najsłabiej udokumentowany wśród zagrabionych w czasie wojny zabytków". "Odkrycie i zwrot starodruków jest więc sytuacją szczególną" - podkreślono.

Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny

"Cieszymy się za każdym razem, gdy ktoś, kto posiada zabytki, podejmuje decyzję o ich zwrocie. Nasza praca polega również na tym, by wzbudzać taką refleksję, podsunąć taki pomysł" – powiedziała Rogowska.

Prof. Krenke podziękował za przychylność i przekazanie starodruków. "Są one dla nas bardzo ważne. Rozwijając ten nowoczesny uniwersytet, staramy się nie zapominać o przeszłości, która jest istotnym elementem budowania tożsamości akademickiej" – zaznaczył.

"Po ponad 80 latach starodruki powracają na uczelnię, w ich właściwe miejsce. Wzbogacą liczącą około 150 sztuk kolekcję starodruków" – dodała dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM Grażyna Jermakowicz.

W uroczystości wzięli też udział prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, a także przedstawiciele Muzeum Historii Medycyny WUM oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teofil Tugendhold (1855-1935) posiadał tytuł prowizora farmacji (odpowiednik tytułu magistra). Pracował w Aptece Poznańskich w Łodzi, gdzie stworzył bibliotekę farmaceutyczną. Jego zainteresowania koncentrowały się wokół historii powstania i rozwoju farmacji. Kolekcjonował preparaty farmakognostyczne, japońskie rośliny, książki i czasopisma. Pracował nad bibliografią publikacji farmaceutycznych, a na łamach prasy publikował teksty o charakterze naukowym i popularnonaukowym.

Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny

"W 1922 r. całą swą cenną bibliotekę, obejmującą ok. 800 tomów starodruków, ofiarował Bibliotece Zakładu Farmacji Stosowanej. W 1940 r. kolekcja ta została w całości wywieziona przez administrację niemiecką. 20 marca 2023 r. do Biblioteki Głównej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została dostarczona paczka, w której znajdowały się zaginione starodruki. Ich dotychczasowi posiadacze z Poczdamu w dołączonym liście wskazali, że odnaleźli je w trakcie ustalania masy spadkowej po zmarłych rodzicach. Decyzja o przekazaniu starodruków była ich własną inicjatywą" - napisano. (PAP)

Nauka w Polsce

ksi/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Paulina Matusiak, Eddy Wenting

    Niemcy/ Odtworzone przez Polaków średniowieczne stroje z Nubii są prezentowane w berlińskim muzeum

  • Na zdjęciu Amelia Earhart. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Badanie: ponad połowa Polaków zna nie więcej niż dwie kobiety-eksploratorki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera