08.11.2024. Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (L), rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (C) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (P) podczas uroczystości przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 8 bm. W szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywać będą studenci Wydziału Medycznego. PAP/Tytus Żmijewski

Bydgoszcz/ Miasto przekazało szpital politechnice

Władze Bydgoszczy przekazały w piątek Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. Lecznica będzie bazą kliniczną uczelni, która od października rozpoczęła kształcenie lekarzy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

    Do lipca ponad 550 studentek i studentów z różnych kierunków medycznych: lekarskiego, pielęgniarstwa oraz fizjoterapii odbyło praktyki, jest w trakcie ich realizacji lub zamierza je odbyć w Zespole Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w Świętochłowicach - poinformowała w czwartek placówka.

  • Łódź, 17.11.2021. Podświetlony na fioletowo szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Światowym Dniu Wcześniaka. PAP/Grzegorz Michałowski
    Zdrowie

    Łódź/ W Dzień Matki 35. urodziny będzie obchodził szpital "Matka Polka"

    Około 140 tys. dzieci urodziło się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od powstania szpitala w 1989 roku. W Dzień Matki popularna "Matka Polka" będzie obchodzić 35. urodziny. Szpital zaprasza swoje pacjentki i pacjentów nie tylko z Łodzi na piknik.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Środek z chlorem zwalcza bakterie C.difficile równie nieskutecznie, jak czysta woda

    Jeśli chodzi o zwalczanie jednej z problematycznych bakterii szpitalnych, Clostridioides difficile - środek czyszczący zawierający chlor nie jest bardziej skuteczny niż sama woda - informują naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock

    Bydgoszcz/ Radni za przekazaniem szpitala miejskiego politechnice

    Rada Miasta Bydgoszczy w środę przyjęła uchwałę o charakterze intencyjnym o przekazaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej, która od roku akademickiego 2024/2025 zamierza uruchomić kierunek lekarski.

  • Warszawa, 04.01.2020, budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, (mr) PAP/Leszek Szymański
    Zdrowie

    Obywatele Ukrainy w polskich szpitalach: analiza badaczy WUM

    Opieka nad dziećmi poniżej 5 roku życia, kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu lub chorymi na nowotwory oraz mężczyznami po urazach i zatruciach - to wybrane przyczyny hospitalizacji obywateli Ukrainy w polskich szpitalach. Przeanalizował je zespół naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Robot UV C ControlTec. Fot. Łukasz Giza
    Zdrowie

    Wrocławska firma skonstruowała robota do dekontaminacji pomieszczeń

    Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali robota do usuwania i unieszkodliwiania bakterii i wirusów z pomieszczeń. Testy dobiegły końca, a robot rozpoczął już pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Sposób na zmniejszenie liczby zakażeń szpitalnych

    Miedziane łóżka szpitalne na oddziałach intensywnej opieki medycznej zawierają średnio o 95 proc. mniej bakterii niż łóżka tradycyjne, a stan ten utrzymuje się przez cały okres pobytu chorego na oddziale. Odkrycie to może być przełomem w walce ze śmiertelnymi zakażeniami szpitalnymi.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Topowe szpitale nie zawsze oferują zabiegi na najwyższym poziomie

    Czy pacjenci powinni kierować się rankingami szpitali? Z dużą ostrożnością. Na całym świecie cieszą się one sporą popularnością, tymczasem wysoko plasujące się w nich ośrodki nie zawsze oferują zabiegi najwyższej jakości – wynika z raportu opublikowanego przez „JAMA Surgery”.

  • Zdrowie

    Rektor GUM: pierwsi pacjenci nowego szpitala - w przyszłym roku

    W przyszłym roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej powinno przyjąć pierwszych pacjentów - przewiduje rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że budowa w Gdańsku to jedna z priorytetowych inwestycji.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

  • Naukowiec: bez mokradeł nie ma przyszłości dla naszego gatunku; Polska przoduje w ich niszczeniu

  • Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektroniczne dla komputera kwantowego

  • Ekohydrolog: deficyt wodny powstawał w kraju od kilkunastu lat

  • Adobe Stock

    Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

  • Ustny mikrobiom ma wpływ na demencję

  • Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

  • WHO chce zmniejszyć budżet o 400 mln dolarów

  • Naukowcy obalają mit: wyrobienie zdrowych nawyków zajmuje więcej niż 21 dni

Fot. Adobe Stock

Nowa metoda obliczania prędkości chodu zauropodów: potrzebna fizyka i długość kości

Do tej pory prędkość poruszania się zaurpodów (gigantycznych dinozaurów z długimi szyjami) szacowano na podstawie tropów, czyli śladów. Teraz paleontolodzy zaproponowali nowe podejście – do obliczeń wykorzystując prawa fizyki i długości kości kończyn zwierząt.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera