18.12.2013 PAP/Jacek Turczyk

Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM na Banacha kończy 50 lat

W szpitalu przy ulicy Banacha 1a w Warszawie 14 lipca 1975 r. przyjęto pierwszych pacjentów. Tego dnia wykonano też pierwszy zabieg operacyjny. Po niemal 19 latach budowy najnowocześniejszy i największy wówczas szpital w Polsce został oficjalnie otwarty – poinformował szpital.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Rzeszów/ Pionierskie operacje w szpitalu uniwersyteckim przy wsparciu sztucznej inteligencji

    Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje z użyciem robota chirurgicznego i technologii 3D wspomaganej sztuczną inteligencją (AI). Podczas wycinania guza nerki mieli „rentgenowski” wgląd w to, co znajduje się pod powierzchnią tkanek.

  • 11.06.2025. Chirurg naczyniowy w USK nr 2 PUM dr hab. n. med. Paweł Rynio (L) i kierownik zintegrowanego bloku operacyjnego USK2 PUM w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Kazimierczak (P) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie, 11 bm. Szpital wdraża innowacyjny system ochrony radiologicznej personelu medycznego - egzoszkielety dla radiologów, 11 bm. Nowy system został zaprojektowany z myślą o specjalistach pracujących w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące – m.in. podczas zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej, kardiologii czy elektrofizjologii. (sko) PAP/Marcin Bielecki
    Zdrowie

    Szczecin/ Pierwsze w Polsce egzoszkielety dla radiologów - wygodniejsze niż ołowiane fartuchy

    Innowacyjny system ochrony radiologicznej, egzoszkielety z nowoczesnych materiałów zamiast ciężkich ołowianych fartuchów, zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM na szczecińskich Pomorzanach.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Gliwice/ Do resortu zdrowia trafił dokument warunkujący budowę szpitala uniwersyteckiego

    Śląski Uniwersytet Medyczny przekazał do Ministerstwa Zdrowia dokument warunkujący budowę w Gliwicach szpitala uniwersyteckiego. Pierwsze oddziały placówki, który docelowo ma liczyć blisko 750 łóżek, zapewniając m.in. miejsca szpitalne dla gliwiczan, mają zostać otwarte za ok. sześć lat.

  • Cieszyn , 19.05.2013. Rynek w Cieszynie. PAP/Jerzy Ochoński

    Cieszyn/ Porozumienie szpitala i Akademii WSB; skorzystają studenci

    Powiatowy Szpital Śląski w Cieszynie oraz Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej zawarły porozumienie o współpracy. Dzięki niemu studenci psychologii będą mogli między innymi odbyć praktyki w lecznicy – ogłosiły w czwartek cieszyński szpital i uczelnia.

  • 08.11.2024. Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (L), rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (C) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (P) podczas uroczystości przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 8 bm. W szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywać będą studenci Wydziału Medycznego. PAP/Tytus Żmijewski

    Bydgoszcz/ Miasto przekazało szpital politechnice

    Władze Bydgoszczy przekazały w piątek Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. Lecznica będzie bazą kliniczną uczelni, która od października rozpoczęła kształcenie lekarzy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

    Do lipca ponad 550 studentek i studentów z różnych kierunków medycznych: lekarskiego, pielęgniarstwa oraz fizjoterapii odbyło praktyki, jest w trakcie ich realizacji lub zamierza je odbyć w Zespole Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w Świętochłowicach - poinformowała w czwartek placówka.

  • Łódź, 17.11.2021. Podświetlony na fioletowo szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Światowym Dniu Wcześniaka. PAP/Grzegorz Michałowski
    Zdrowie

    Łódź/ W Dzień Matki 35. urodziny będzie obchodził szpital "Matka Polka"

    Około 140 tys. dzieci urodziło się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od powstania szpitala w 1989 roku. W Dzień Matki popularna "Matka Polka" będzie obchodzić 35. urodziny. Szpital zaprasza swoje pacjentki i pacjentów nie tylko z Łodzi na piknik.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Środek z chlorem zwalcza bakterie C.difficile równie nieskutecznie, jak czysta woda

    Jeśli chodzi o zwalczanie jednej z problematycznych bakterii szpitalnych, Clostridioides difficile - środek czyszczący zawierający chlor nie jest bardziej skuteczny niż sama woda - informują naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock

    Bydgoszcz/ Radni za przekazaniem szpitala miejskiego politechnice

    Rada Miasta Bydgoszczy w środę przyjęła uchwałę o charakterze intencyjnym o przekazaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej, która od roku akademickiego 2024/2025 zamierza uruchomić kierunek lekarski.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Zachodniopomorskie/ Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

  • Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

  • Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

  • Nowy gatunek węża sprzed 50 mln lat potwierdza jego migracje między Ameryką Płn. i Europą

  • Wiceminister nauki: nawet jedna czwarta puli na stypendia na uczelniach jest niewykorzystywana

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • USA/ Trump ogłosił, że tymczasowo na czele NASA stanie minister transportu

  • Lasy mogą nie nadążyć za zmianami klimatu

  • Analiza: BMI to za mało, by ocenić zdrowie; odchudzanie nie zawsze poprawia stan pacjenta

  • Raport: ostatnia fala upałów w Europie o 4 stopnie gorętsza z powodu zmian klimatu

02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Prof. Wrochna: polskiego astronautę wspiera doświadczenie z CERN

Sławosz Uznański-Wiśniewski doskonale radzi sobie z zadaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W obowiązkach, podobnie jak w zwycięstwie w konkursie na astronautę, pomogło mu unikalne doświadczenie, jakie zdobył m.in. w CERN - ocenił w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Wrochna, b. prezes POLSA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera