Naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektował system komputerowy monitorujący bezpieczeństwo turystów. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody.
Związane z ociepleniem zmniejszenie pokrywy śnieżnej i przesuwanie się roślinności zaburzają bioróżnorodność Alp. Góry są tymczasem wskaźnikiem ostrzegawczym dla całej Ziemi – ostrzegają naukowcy.
Społeczności ludzi zamieszkujących środkowe Pireneje przed ponad 7 tysiącami lat wypasały stada zwierząt i magazynując produkty mleczne we wnętrzach jaskiń - wynika z badania przeprowadzonego we współpracy archeologów z Hiszpanii i Portugalii.
Łańcuchy na górskich trasach turystycznych mogą być wykonane z modyfikowanego tworzywa sztucznego, zamiast stali, która przewodzi ładunek elektryczny podczas burz. Naukowcy pracują nad kompozytem do zastosowania nie tylko w Tatrach i Karkonoszach, ale również w inżynierii lądowej, transporcie morskim i górnictwie.
Nie tylko ślady butów zostają po himalaistach na najwyższej górze świata. Na długo mogą pozostać po nich zamrożone drobnoustroje – informują naukowcy na łamach pisma „Arctic, Antarctic, and Alpine Research”.
Ponad cztery piąte gatunków ptaków, ssaków i płazów na Ziemi żyje w rejonach górskich, zwłaszcza w lasach. Na łamach "One Earth" naukowcy ostrzegają, że od 2000 r. z powierzchni Ziemi znikło 78,1 mln hektarów lasów górskich; duża część strat dotyczy tropikalnych ostoi różnorodności biologicznej i oznacza presję na gatunki zagrożone.
W górach ludzie giną najczęściej z powodu wypadków. Ale nie tylko - mówią naukowcy z Krakowa, którzy przeanalizowali przypadki nagłego zatrzymania krążenia w Tatrach z ostatnich 20 lat. Do 74 doszło z przyczyn „naturalnych”, z czego zmarło aż 65 osób – twierdzi prof. Wojciech Szczeklik.
Ponad połowa lodowców Pirenejów zniknęła od końca lat 50. XX wieku w efekcie zmian klimatycznych - wynika z badań przedstawionych w czwartek podczas międzynarodowego sympozjum w Bilbao, w północnej Hiszpanii.
Skąd wzięły się rozległe blokowiska skalne w Górach Stołowych? I jak dochodzi do rozpadu ścian skalnych na tym obszarze? Mechanizmy rozwoju rzeźby jedynego w Polsce masywu górskiego o budowie płytowej, w którym rolę odpornej czapy pełni górnokredowy piaskowiec, tropi geomorfolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Filip Duszyński.