03.08.2023. Prezentacja piątego już egzemplarza maszyny szyfrującej Enigma w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, 3 bm. Tym razem model pozyskany został z Agencji Wywiadu.  PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań/ Enigmę o numerze K 470 można oglądać na ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma

Oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą o numerze K 470 można już oglądać na ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Maszyna była wykorzystywana podczas II wojny światowej; urządzenie do Poznania przyjechało dzięki Agencji Wywiadu.

  • 24.09.2021.Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Kolejna oryginalna Enigma prezentowana w Centrum Szyfrów Enigma

    Oryginalna wojskowa wersja niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma trafiła na ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Egzemplarz został użyczony do końca roku przez Agencję Wywiadu.

  • 24.01.2022. Nowy eksponat, oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy z lat 1940-1942 zaprezentowano w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, 24 bm. Maszyna została pozyskana z Muzeum Historii Polski. PAP/Marek Zakrzewski

    Poznań/W Centrum Szyfrów Enigma zobaczyć można polską replikę Enigmy

    Unikatową, polską replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zbudowaną w latach '40 ub. wieku we Francji oglądać można w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. Eksponat został użyczony przez Muzeum Historii Polski, w Poznaniu będzie go można oglądać do czerwca.

  • Fot. Fotolia

    Stolica/ Wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana" – od 9 listopada

    Od 9 listopada w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury będzie prezentowana wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana" przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury – poinformowało PAP MHP.

  • Poznań, 24.09.2021. Centrum Szyfrów Enigma. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Blog

    Na poznańskie szyfry potrzeba czasu, czyli o Centrum Szyfrów Enigma

    Na zapoznanie się z szyframi i ich okiełznanie potrzeba czasu - wiedzą o tym doskonale matematycy. Przekonać do tego chcą chyba też twórcy nowo powstałego w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma.

  • 24.09.2021. Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, 24 bm. W placówce będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Popularyzacja

    Poznań/ Szef Centrum Szyfrów Enigma: nie jesteśmy muzeum

    Choć Centrum Szyfrów Enigma opowiada pewną historię, w tym przypadku historię sukcesu polskich kryptologów, nie jesteśmy placówką muzealną – powiedział PAP szef CSE Piotr Bojarski. Centrum zostało otwarte w piątek, od soboty jest dostępne dla publiczności.

  • 24.09.2021. Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, 24 bm. W placówce będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/ Otwarto Centrum Szyfrów Enigma prezentujące historię i dokonania polskich kryptologów

    W piątek w Poznaniu oficjalnie otwarto Centrum Szyfrów Enigma – centrum interpretacji dziedzictwa, w którym można poznać historię kryptologii, polskich kryptologów i ich roli w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W sobotę placówka zostanie otwarta dla publiczności.

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ 25 września otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

    25 września zostanie otwarte dla publiczności Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. W placówce będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.

  • Na zdjęciu Sir Dermot Turing. Fot. PAP/ Paweł Supernak 5.03.2019

    USA/ Dermot Turing w Instytucie Piłsudskiego o roli Polaków w złamaniu szyfru Enigmy

    Brytyjski pisarz i prawnik Dermot Turing przedstawił w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku historię złamania kodu maszyny szyfrującej Enigma. Wskazał na doniosłą rolę Polaków w pokonaniu urządzenia zwanego przez Niemców cudem techniki.

  • Fot.  PAP/Jacek Bednarczyk 29.09.2018

    Poznań/ Do 2021 roku w Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma

    Pierwsi zwiedzający mają pojawić się w Centrum Szyfrów Enigma w 2021 r. W środę Miasto Poznań podpisało umowę z wykonawcą obiektu. Centrum powstanie w tym samym miejscu, w którym pracowali przyszli pogromcy Enigmy; Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera