Źródło: Adobe Stock

Bangladesz/ Deszcze monsunowe pozbawiły dachu nad głową ok. 2 mln ludzi

Deszcze monsunowe i towarzyszące im powodzie sprawiły, że ok. 2 mln ludzi w północno-wschodniej części Bangladeszu straciło dach nad głową – poinformowali w piątek urzędnicy. UNICEF szacuje, że ponad 770 tys. dzieci w tym regionie pilnie potrzebuje pomocy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sztuczna roślina produkuje prąd

    Zespół z Northeastern University stworzył sztuczną roślinę ozdobną, która produkuje prąd z energii wiatru i deszczu. Według badaczy takie urządzenia wykonane w większej skali mogłyby produkować ekologiczną energię.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Kumulacja trzech tropikalnych zjawisk zwiastuje ulewne deszcze w Indonezji

    Ulewy, powodzie, osunięcia ziemi to zagrożenia, którym mieszkańcy Indonezji stawiają czoła w sezonie deszczowym. Badacze m.in. z Polski wykazali, że odpowiada za nie kombinacja trzech różnych zjawisk pogodowych. Ta wiedza pozwoli oszacować czas wystąpienia danego zagrożenia i ostrzec miejscową ludność.

  • Źródło: Fotolia
    Świat

    Zanieczyszczona deszczówka zagrożeniem dla wód powierzchniowych

    Deszcze oczyszczają i odświeżają miasta, ale przy tym spłukują z budynków i ulic toksyczne substancje, np. pestycydy, DEET, nikotynę, bisfenol A czy nawet ścieki, które mogą zanieczyszczać wody gruntowe i powierzchniowe – alarmują amerykańscy naukowcy.

  • Fot. Fotolia

    Mniej lasów w tropikach to także mniej deszczu

    Wylesianie może wpłynąć na opady deszczu w tropikach - wynika z nowych badań, opisanych na stronie University of Leeds. To złe wieści dla mieszkańców lasów Amazonii i w Kongo oraz ich okolic, zależnych od deszczówki.

  • Fot. Fotolia

    Wskazówki naukowca jak nie zmoknąć w czasie deszczu

    Włoski fizyk Franco Bocci proponuje nowe odpowiedzi na pytanie, jak pozostać suchym, poruszając się w deszczu. Kierunek wiatru, sylwetka człowieka i wielkość kropli mają decydujące znaczenie - informuje portal internetowy BBC.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Kurczaka w kawałkach, o teksturze mięsa, można hodować w laboratorium

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera