Bangladesz/ Deszcze monsunowe pozbawiły dachu nad głową ok. 2 mln ludzi

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Deszcze monsunowe i towarzyszące im powodzie sprawiły, że ok. 2 mln ludzi w północno-wschodniej części Bangladeszu straciło dach nad głową – poinformowali w piątek urzędnicy. UNICEF szacuje, że ponad 770 tys. dzieci w tym regionie pilnie potrzebuje pomocy.

Co najmniej 10 osób, w tym ośmiu przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja, zginęło w środę po tym, jak ulewne deszcze wywołały osunięcia ziemi w obozach dla uchodźców na południu kraju.

Krajowe stacje telewizyjne pokazują relacje z okolic miasta Śrihat, gdzie mieszkańcy brodzą w wodze po kolana. Opady deszczu podniosły znacznie poziom wód w czterech rzekach w tym regionie, w niektórych punktach nawet o ponad 60 cm powyżej poziomu zagrożenia.

Jak poinformowali urzędnicy z ministerstwa rolnictwa, wystąpienie wód i utrzymujące się opady deszczu, poważnie zagrażają uprawom.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) podał, że powodzie spowodowały znaczne szkody w infrastrukturze: w regionie Śrihat ponad 810 szkół publicznych zostało zalanych, a prawie 500 wykorzystywanych jest jako tymczasowe schronienia dla powodzian. Ponadto prawie 140 szpitali i ośrodków zdrowia zostało zniszczonych.

Bangladeski instytut meteorologiczny zapowiedział, że obfite opady deszczu będą utrzymywać się przez kolejne pięć dni. Jednocześnie ostrzegł przed możliwymi dalszymi osunięciami ziemi.

Okres monsunowy w Bangladeszu trwa od czerwca do września.

To kolejne powodzie, które nawiedziły region Śrihat. W maju wody wystąpiły tam z rzek i potoków górskich spływających z górnego biegu rzek Indii.

Bank Światowy w 2015 r. oszacował, że ok. 3,5 mln mieszkańców Bangladeszu jest zagrożonych corocznymi powodziami. Naukowcy przypisują nasilenie takich katastrofalnych zdarzeń zmianom klimatu.(PAP)

mzb/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera