20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Zabytki odnalezione miesiąc temu w okolicy Gryfina (woj. zachodniopomorskie) zaprezentowano w środę w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wśród nich są m.in. fragmenty broni i naszyjniki. Nadal poszukiwana jest osoba, która znalazła „skarb”.

  • Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

    Zachodniopomorskie/ Arabski dirham odnaleziony podczas remontu dworu w Trzebieszewie

    Część wczesnośredniowiecznego arabskiego dirhama znaleziono podczas remontu starego dworu w Trzebieszewie. Obecność arabskich monet na ziemiach polskich świadczy o dość dużej wymianie handlowej między Słowianami a Bliskim Wschodem - poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

  • Skarb z Gryfina. Źródło: nadkom. dr Marek Łuczak, KWP Szczecin

    Dr Łuczak: nadal poszukujemy osoby, która znalazła skarb z Gryfina

    Nadal poszukiwana jest osoba, która znalazła "skarb z Gryfina" - powiedział PAP historyk i policjant z KWP w Szczecinie, nadkom. dr Marek Łuczak. Wśród 100 zabytków z epoki brązu jest broń, naszyjniki i umba tarcz. Skarb został zatrzymany w ubiegłym tygodniu.

  • Fot. Fotolia

    Szczecin/ Najdawniejsze zabytki powiatu kamieńskiego na wystawie

    Blisko 300 zabytków archeologicznych od starszej epoki kamienia aż do średniowiecza, pochodzących z powiatu kamieńskiego można oglądać w szczecińskim muzeum narodowym. Część z nich jest prezentowana publiczności po raz pierwszy.

  • Multimedialne Centrum Nauki w kształcie kadłuba statku powstanie w Szczecinie

    W Szczecinie ma powstać w kształcie kadłuba statku multimedialne Centrum Nauki, które będzie akcentować morskie tradycje stolicy Pomorza Zachodniego. W piątek podpisano list intencyjny ws. utworzenia nowoczesnej placówki naukowo-edukacyjnej.

  • Zachodniopomorskie/ Odkryto grób wojownika z okresu wpływów rzymskich

    Popielnicowy grób wojownika z wyposażeniem pochodzący z okresu wpływów rzymskich odkryli w Czelinie (Zachodniopomorskie) naukowcy z Muzeum Narodowego w Szczecinie. To kolejne zabytki znalezione na tamtejszym cmentarzysku słabo rozpoznanej grupy lubuskiej.

  • Zdrowie

    Optymalne stężenie mikro- i makroelementów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

    Optymalne stężenie selenu, żelaza czy cynku może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka – wynika z prac prowadzonych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. W sierpniu lekarze zakończyli kolejny etap badań nad poziomem mikro- oraz makroelementów i ryzykiem choroby nowotworowej.

  • Życie

    Genetycy ze Szczecina i Austrii zacieśniają współpracę; będą wspólne badania

    Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zacieśniają współpracę z prof. Waltherem Parsonem z Innsbrucku. To jeden z najbardziej znanych genetyków sądowych na świecie - powiedział we wtorek PAP genetyk z Bazy dr Andrzej Ossowski.

  • Fot. Fotolia

    Szczecin/Otwarto Centrum Badania Paliw Akademii Morskiej

    W czwartek w Szczecinie otwarto nowoczesne Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska Akademii Morskiej. W Laboratorium będzie można poszerzyć wiedzę na temat m.in. paliw i olejów, a z jego usług będą mogli korzystać armatorzy.

  • Fot. Fotolia

    Uniwersytet Szczeciński zainaugurował nowy rok akademicki

    Na największej zachodniopomorskiej uczelni Uniwersytecie Szczecińskim zainaugurowano w środę nowy rok akademicki. Młodzi ludzie najchętniej wybierali na tej uczelni psychologię, germanistykę i skandynawistykę; chętnych brak na fizykę i europeistykę.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera