Genetycy ze Szczecina i Austrii zacieśniają współpracę; będą wspólne badania

Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zacieśniają współpracę z prof. Waltherem Parsonem z Innsbrucku. To jeden z najbardziej znanych genetyków sądowych na świecie - powiedział we wtorek PAP genetyk z Bazy dr Andrzej Ossowski.

Naukowiec przyjechał do Szczecina, by zapoznać się z laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - które prowadzi projekt Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów - i z badaniami identyfikacyjnymi tam prowadzonymi. "Zacieśniamy współpracę naukową z Parsonem, który wyraził ogromne uznanie dla prowadzonych przez zespół badań. Już pojawiły się propozycje projektów badawczych, które poprowadzimy wspólnie" - mówi Ossowski.

"Przedsięwzięcia dotyczyć będą nowych metod izolacji DNA, analizy DNA pochodzącego z zdegradowanego DNA, a także będziemy współpracować nad badaniami populacyjnymi DNA" - dodał.

"Specjaliści z bazy przejdą także szkolenie, które poprowadzi Parson z zakresu analizy DNA mitochondrialnego, jako badania wspomagającego proces identyfikacji ofiar. To bardzo trudna, długotrwała i droga metoda badawcza, która pomaga m.in. w określeniu pochodzenia przodków w linii żeńskiej" - wyjaśnia Ossowski. Jak dodaje, "W Polsce jest niewiele ośrodków, które zajmują się tego typu badaniami".

Parson jest m.in. twórcą internetowej bazy DNA mitochondrialnego, a także konsultantem słynnego Federalnego Biura Śledczego - wynika z informacji Ossowskiego. Naukowiec identyfikował ofiary tsunami ze Sri Lanki, a także dwójkę zaginionych dzieci cara Mikołaja II Anastazję i Aleksieja. Parson, na co dzień zajmuje się badaniami DNA w archeologii i historii; prowadził m.in. badania DNA słynnego człowieka lodu Otzi.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej.

Naukowcy z Bazy zajmują się identyfikacją ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Aktualnie PBGOT bada około 800 ofiar, których szczątki odnaleziono m.in. w Warszawie na tzw. Łączce, na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku oraz w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

res/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

  • Krynki, 25.06.2023. Zapora na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Krynki, 25 bm.  (sko) PAP/Artur Reszko

    Naukowcy z IBS PAN badają wpływ zapory na granicy z Białorusią na zwierzęta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera