Pożar na terenie Biebrzańskiego PN w 2020 r. miał krótkoterminowy, negatywny wpływ na ptaki. Wyraźnie ubyło przedstawicieli 14 gatunków, m.in. wodniczek, derkaczy, kszyków czy ptaków drapieżnych. Wstępne wyniki badań z 2021 r. pozwalają się spodziewać poprawy sytuacji - informują naukowcy.
Mniej niż na początku przypuszczano ucierpiała przyroda w pożarze, do którego doszło przed rokiem w Biebrzańskim Parku Narodowym - ocenia dyrektor tego parku Artur Wiatr. Zaznaczył, że dopiero za kilka lat będzie można mówić o tym dokładniej, bo trwają badania naukowe.
Pożar podpowierzchniowy na torfowisku w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2002 roku sprawił, że zanikły rzadkie gatunki roślin, a teren pokryły zarośla wierzbowe. Wnioski z badań przeprowadzonych 12 lat po pożarze opublikowali biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Instytut Badawczy Leśnictwa rozpoczął badania oceny skutków przyrodniczych kwietniowego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował w czwartek PAP dyrektor IBL prof. Jacek Hilszczański. Powstanie też nowy plan ochrony przeciwpożarowej parku.
3,5 mln metrów sześciennych wody na dobę mniej płynie obecnie w rzece Biebrzy w porównaniu do innych lat - ocenia dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk, powołując się na dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
To prawdziwy kataklizm, po którym przyroda będzie dochodziła do stanu równowagi przez długie lata – powiedział w czwartek prof. Jan Taylor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odnosząc się do pożaru trwającego na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Między 20 a 22 kwietnia obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego objęty pożarem powiększył się ośmiokrotnie, osiągając niemal 4200 hektarów. Chmura dymu sięgała do granic województwa mazowieckiego - wynika z analizy CBK PAN, w której wykorzystano dane satelitarne.
Straty przyrodnicze spowodowane pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym są nie do odrobienia, ale na ich szacowanie przyjdzie jeszcze czas - poinformował w czwartek minister środowiska Michał Woś. Zapewnił, że pieniędzy na finansowanie akcji gaśniczej nie brakowało i nie zabraknie.
Co kryją biebrzańskie bagna, jak mogło wyglądać życie na tych terenach cztery tysiące lat temu i czym się zajmowali wtedy ludzie - można się dowiedzieć w niedzielę w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie odbywa się specjalne spotkanie z archeologią "Skarby na piaskach".
Żurawie, wędrujące na północ Europy gęsi, pierwsze czajki można już zaobserwować na rozlewiskach w Biebrzańskim Parku Narodowym.