Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne im uznanie – powiedział PAP historyk dr Marek Rezler. Na wdzięczność państwa nie mogli liczyć ani w II RP, ani w stalinowskiej Polsce.
Badania dotyczące powstania wielkopolskiego 1918-1919 dotąd koncentrowały się głównie na politycznych i militarnych aspektach; nowe pokolenia badaczy zajmują się innymi, zasługującymi na uwagę wątkami – powiedziała PAP historyk prof. UAM Danuta Konieczka-Śliwińska.
105 lat temu, 16 lutego 1919 r. w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm pomiędzy państwami Ententy a Niemcami. Na żądanie marszałka Ferdinanda Focha do układu wpisano postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności – Powstania Wielkopolskiego.
Konkursy na najlepsze prace naukowe mają zainteresować młodych naukowców badaniami nad powstaniem wielkopolskim. Poznański oddział IPN zabiega o to, by najlepsze prace licencjackie, magisterskie, doktorskie były nagradzane już w kolejnym roku akademickim.
Coraz większemu rozmachowi w obchodach rocznic powstania wielkopolskiego nie towarzyszy podobny progres w pracach badawczych nad tym wydarzeniem – przyznał historyk dr Marek Rezler. Podkreślił, że o powstaniu wielkopolskim wciąż nie wiemy wszystkiego.
27 grudnia obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto upamiętniające zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, wypada w rocznicę wybuchu insurekcji.
27 grudnia po raz drugi obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, przypada w rocznicę wybuchu insurekcji.
Powstanie wielkopolskie wybuchło w najkorzystniejszym momencie - powiedział PAP historyk powstania dr Marek Rezler, współautor i współredaktor "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919".
Na przełomie października i listopada w sprzedaży znów znajdzie się "Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919". Publikacja miała premierę na 100-lecie wybuchu powstania, nakład szybko się wyczerpał; przygotowano drugie, poprawione, uzupełnione i uaktualnione wydanie.
Przed powstaniem wielkopolskim sprawa przynależności państwowej Wielkopolski nie była w żaden sposób przesądzona. Czym jednak byłaby Polska bez Wielkopolski i Poznania? Trudno to sobie wyobrazić – mówi dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.