Historia i kultura

IPN chce konkursami zachęcać młodych naukowców do badań nad powstaniem wielkopolskim

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

Konkursy na najlepsze prace naukowe mają zainteresować młodych naukowców badaniami nad powstaniem wielkopolskim. Poznański oddział IPN zabiega o to, by najlepsze prace licencjackie, magisterskie, doktorskie były nagradzane już w kolejnym roku akademickim.

27 grudnia obchodzony był Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W minionym tygodniu główne obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego celebrowane były w Poznaniu i Warszawie.

Dr Marek Rezler, historyk powstania, współautor i współredaktor "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego" powiedział PAP w ostatnich dniach, że powstanie wielkopolskie nie należy obecnie do tematów priorytetowych badawczo. Zauważył, że tematyka wielkopolskich wydarzeń lat 1918-1919 pozostaje w kręgu zainteresowań niewielkiej grupy badaczy.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek poinformował PAP, że młodych badaczy do prac nad powstaniem wielkopolskim już wkrótce może zdopingować możliwość wygrania konkursu.

"Jesteśmy po rozmowach ze środowiskami, które są skupione wokół naszego instytutu i współtworzą portal o powstaniu wielkopolskim. Złożyliśmy propozycje ufundowania nagrody za najlepszą pracę licencjacką, magisterską, doktorską na temat powstania. Byłaby to nagroda finansowa. Dodatkowo te najlepsze prace zostałyby przez nas wydane" – wyjaśnił Reczek.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN powiedział, że liczy na finalizację rozmów w sprawie nagród do końca obecnego roku akademickiego.

„Mamy nadzieję, że już w kolejnym roku akademickim wzbudzi ona zainteresowanie i skłoni młodych ludzi do zainteresowania się powstaniem. Ona ma na celu pobudzenie nowych badań dotyczących powstania wielkopolskiego - szczególnie w tym wymiarze regionalnym” – powiedział.

Dr Marek Rezler mówił PAP, że choć powstaniem interesują się lokalni pasjonaci historii, nie widać badaczy, zwłaszcza młodych, którzy konsekwentnie i metodycznie zajmowaliby się tym tematem. Tymczasem, jego zdaniem, ważne informacje o powstaniu wciąż kryją się zarówno w zagranicznych, jak i krajowych archiwach.

"W dalszym ciągu nie są dokładnie przebadane zasoby Centralnego Archiwum Wojskowego. Wyraźny regres występuje w badaniach nad archiwaliami zagranicznymi, zwłaszcza Francji i Wielkiej Brytanii. Archiwalia niemieckie ostatnio były analizowane ponad 50 lat temu” - powiedział.

Historyk zauważył, że temat powstania wielkopolskiego wciąż kryje wiele tajemnic i obszarów do zbadania.

"Nadal nie mamy precyzyjnej, dokładnej analizy finansowej i gospodarczej strony powstania. Nie mamy wciąż monografii służby wywiadowczej powstania, administracji, analizy psychologicznej, podstaw ekonomicznych, infrastruktury cywilnej powstania (transport, łączność itp.) - nie licząc tematów szczegółowych" – dodał dr Marek Rezler.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024. Minimalistyczny Park Archeologiczny na terenie klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie. Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prowadzony tu prac archeologicznych. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Paulini na Skałce udostępniają nową przestrzeń – Park Archeologiczny

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Polski dokumentalista: w przestrzeni publicznej brakuje informacji o prehistorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera