Nauka dla Społeczeństwa

17.08.2022
PL EN
07.09.2021 aktualizacja 07.09.2021

Chętni znów kupią "Encyklopedię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919"

Powstańcy wielkopolscy w okopach. 01.1919. Źródło: Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach. 01.1919. Źródło: Wikimedia Commons

Na przełomie października i listopada w sprzedaży znów znajdzie się "Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919". Publikacja miała premierę na 100-lecie wybuchu powstania, nakład szybko się wyczerpał; przygotowano drugie, poprawione, uzupełnione i uaktualnione wydanie.

Publikacja pod redakcją Janusza Karwata i Marka Rezlera miała premierę w listopadzie 2018 roku, ukazała się nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (WBPiCAK).

Encyklopedia cieszyła się dużym wzięciem - przy okazji kolejnej, 101. rocznicy wybuchu powstania książka była już nie do nabycia. Z powodu pandemii nie powiodły się też zapowiadane plany dodruku przed ubiegłoroczną, 102. rocznicą wybuchu insurekcji.

Mariusz Grzebalski z WBPiCAK w Poznaniu poinformował PAP, że drugie wydanie ukaże się na przełomie października i listopada w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Encyklopedię będzie można kupić m.in. poprzez sklep internetowy biblioteki.

"W poprawionym i poszerzonym wydaniu poprawiono błędy z pierwszego wydania oraz rozszerzono niektóre hasła i dodano nowe. Zainteresowanie publikacją jest duże. Od wyczerpania drugiego dodruku ludzie wciąż dopytują o nowe wydanie" – powiedział PAP Grzebalski.

Jeden ze współautorów dzieła, dr Marek Rezler mówił PAP na początku roku, że w drugim wydaniu znaleźć będzie można kilkanaście nowych artykułów: pojedynczych haseł i biogramów. Autorom publikacji udało się też ponanosić poprawki, uaktualnienia i uzupełnienia. Uaktualniona jest bibliografia, która zawiera m.in. te publikacje, które ukazały się z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania.

Obecnie trwają starania o ustanowienie dnia 27 grudnia, rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, świętem państwowym. W poniedziałek pomysłodawcy przedsięwzięcia przekażą apel w tej sprawie prezydentowi Andrzejowi Dudzie. To prezydent ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą, której celem będzie ustanowienie nowego święta. Niewykluczone, że uda się je wprowadzić jeszcze w tym roku.

Mariusz Grzebalski przyznał, że w związku ze spodziewanym większym zainteresowaniem historią powstania niewykluczony jest dodruk encyklopedii. "Jeśli wznowienie spotka się dużym zainteresowaniem czytelników, na pewno wyjdziemy temu zainteresowaniu naprzeciw" - powiedział.

W pierwszym wydaniu "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", na ponad 500 stronach formatu albumowego znalazło się ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych, ponad 130 zdjęć i lustracji oraz ponad 50 map, szkiców i schematów.

W pracach nad powstaniem publikacji uczestniczyło ok. 50 autorów artykułów i haseł. Encyklopedia powstała dzięki środkom wielkopolskiego samorządu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022