współpraca międzynarodowa

Sopot, 16.10.2024. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas panelu "#CoBędzieJutro – oczami polityków" w ramach XIII edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. PAP/Adam Warżawa

EFNI/Szef MSZ: liczymy na współpracę z uczelniami wyższymi ws. nowej strategii migracyjnej

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę, że rząd liczy na współpracę ze strony uczelni wyższych w kwestii nowej strategii migracyjnej. Dodał, że powstały nowe procedury, które nałożą nowe obowiązki na uniwersytety.

  • Adobe Stock

    Instytut PAN w Olsztynie dołączył do konsorcjum na rzecz zrównoważonego systemu żywnościowego

    Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie dołączył do międzynarodowego konsorcjum, odpowiedzialnego za stworzenie europejskiej sieci tzw. living labs, czyli laboratoriów, w których opracowywane i testowane będą nowe rozwiązania dla branży agrifood.

  • Fot. Adobe Stock

    Rektor Politechniki Opolskiej: formuła współpracy z Instytutem Fraunhofera uległa wyczerpaniu

    Po pięciu latach formalnej współpracy Politechniki Opolskiej z Instytutem Fraunhofera rektor politechniki prof. Marcin Lorenc uważa, że obecna formuła uległa wyczerpaniu. "Czujemy pewien niedosyt co do zaangażowania partnerów, potencjał badawczy nie został wykorzystany" – powiedział PAP prof. Lorenc.

  • Warszawa. 05.05 2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Minister Czarnek spotkał się w Rzymie z włoską minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Bernini

    Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, przebywający w Rzymie, spotkał się we wtorek z włoską minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Anną Marią Bernini. Rozmawiali w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim na wzgórzu Monte Mario.

  • Polscy eksperci będą kształcić chińskich inżynierów

    Pracownicy Politechniki Białostockiej i Politechniki Krakowskiej będą kształcić chińskich inżynierów. Porozumienie o utworzeniu Chińsko-Polskiej Szkole Inżynierii przy Tianjin Chengjian University podpisano w piątek w Warszawie.

  • Fot. Fotolia

    Prof. Witkoś: nasze uczelnie mogą przyjmować więcej studentów z Chin

    Polskie uczelnie mogą przyjmować więcej studentów z Chin niż obecnie. Muszą mieć jednak pomysł na współpracę. Ich atutem jest infrastruktura i świetna, młoda kadra - powiedział PAP prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Jacek Witkoś.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Kurczaka w kawałkach, o teksturze mięsa, można hodować w laboratorium

  • Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera