Uczelnie i instytucje

Minister Czarnek spotkał się w Rzymie z włoską minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Bernini

Warszawa. 05.05 2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa. 05.05 2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Leszek Szymański

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, przebywający w Rzymie, spotkał się we wtorek z włoską minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Anną Marią Bernini. Rozmawiali w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim na wzgórzu Monte Mario.

Szef polskiego resortu edukacji i nauki zaprosił włoską minister do Polski na beatyfikację rodziny Ulmów 10 września.

W wystąpieniu w muzeum, nawiązując do jego lokalizacji na rzymskim wzgórzu, minister Czarnek powiedział: "Jesteśmy na dachu kolebki cywilizacji chrześcijańskiej i łacińskiej". Wyraził radość, że muzeum dedykowane polskiemu astronomowi znajduje się w tak wyjątkowym miejscu. Podkreślił, ze Kopernik był prawdziwym Europejczykiem.

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders przypomniała w przemówieniu, że niedawno w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika przygotowano nową ekspozycję w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim, które powstało pod koniec XIX wieku z inicjatywy polskiego naukowca Artura Wołyńskiego.

Ambasador Anders zaznaczyła, że ta jedyna poza Polską placówka muzealna poświęcona polskiemu astronomowi jest ważnym punktem odniesienia dla Polaków w Rzymie.

W czasie wizyty w muzeum minister Czarnek wraz z ambasador Anders wręczyli medale Komisji Edukacji Narodowej obywatelom Włoch, zasłużonym dla polskiej nauki i kultury, przedstawionym jako prawdziwi przyjaciele Polski.

Otrzymali je między innymi Antonio Frate z włoskich Archiwów Państwowych, historyk sztuki z Muzeów Kapitolińskich Francesca Ceci i promotor kultury polskiej, wolontariusz Pier Luigi Consorti, który przyjechał do Rzymu z zalanego miasta Forli w Emilii-Romanii, gdzie razem z żoną Moniką Consorti Pelczar uczestniczy w akcji niesienia pomocy. Ponadto odznaczeni zostali prezes włoskiego Instytutu Astrofizyki Marco Tavani, szef Muzeum Astronomicznego i Kopernikańskiego Lucio Angelo Antonelli, dyrektor biblioteki Trybunału Konstytucyjnego Antonmichele De Tura i Costantino Moretti ze stowarzyszenia Omnia Tuscia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera