Fot. Adobe Stock

Wiceminister klimatu: jesienią do konsultacji trafi strategia ochrony mokradeł w Polsce

Jesienią strategia ochrony polskich mokradeł ma trafić do konsultacji międzyresortowych i społecznych - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Resort chce wspierać m.in. tworzenie naturalnych rozlewisk, które mogą być ważne również z punktu widzenia obronności.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowiec: im bogatsza bioróżnorodność, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze środowisko

    Im bogatsza bioróżnorodność, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze środowisko, lepiej radzące sobie z różnymi zagrożeniami, kryzysami i zaburzeniami – powiedział PAP dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    IOŚ-PIB: różnorodność biologiczna fundamentem ochrony przyrody

    Wsparcie dla różnorodności biologicznej nie musi ograniczać się do dużych projektów ochrony przyrody. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony lokalnych ekosystemów - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. 22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

    Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego stworzą nowe mapy i plany ochrony dla najcenniejszych obszarów podkarpackiej przyrody. Wykorzystają do tego technologię GIS i sztuczną inteligencję. Na przygotowanie dokumentów mają dwa i pół roku.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Biolożka: odstrzał wilków przynosi więcej negatywów niż pozytywów

    Odstrzał wilków przynosi więcej negatywnych niż pozytywnych skutków; dowodzą tego wszystkie badania naukowe – powiedziała dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prof. UW. Na przykład gdy para rodzicielska zostaje zabita - młode osobniki, pozostawione bez opieki, zaczynają polować na zwierzęta gospodarskie.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka – poinformował PAP resort. Tym samym podtrzymano, że wilki na terenie kraju pozostaną pod ścisłą ochroną.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    PROP wnioskuje do rządu o nieudzielanie wsparcia dla działań KE, mogących osłabić ochronę wilka

    Eksperci z Państwowej Rady Ochrony Przyrody wnioskują do rządu o nieudzielanie wsparcia dla działań Komisji Europejskiej prowadzących do obniżenia statusu ochrony wilka.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ekspert: wypalanie traw powoduje całkowite zniszczenie ekosystemu

    Większa niż w ubiegłych latach liczba pożarów traw budzi niepokój strażaków i naukowców. Wypalanie nie jest skutecznym sposobem na usunięcie chwastów i użyźnienie gleby, a niszczy ekosystem i zagraża ludziom – alarmuje dr Grzegorz Jarnuszewski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ekspertka: fajerwerki mogą mieć długofalowy wpływ na kondycję i przeżywalność ptaków

    Negatywny wpływ fajerwerków na ptaki i inne dzikie zwierzęta nie ogranicza się do jednej nocy. Silny stres i związane z nim przemieszczanie się zwierząt mogą je długofalowo osłabić - ocenia Agnieszka Gołębiowska z Fundacji Szklane Pułapki.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy apelują do władz ws. wycinki drzew w parkach narodowych

    Naukowcy apelują do władz i posłów o umożliwienie wzrostu finansowania parków narodowych, a do resortu środowiska - o bardziej skuteczny nadzór nad działalnością parków narodowych. Ma to związek z wycinką drzew w parkach narodowych, opisaną m.in. w raporcie NIK i opinii PROP.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

Warszawa, 24 .07.2025. Członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Polski astronauta wrócił do kraju

Po ponad tygodniu od zakończenia misji IGNIS astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju. W hali przylotów warszawskiego lotniska czekali na niego pasjonaci kosmosu i media. Po południu spotkał się zaś z premierem, który zapowiedział starania o utworzenie w Polsce ośrodka ESA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera