Fot. Adobe Stock

Portale społecznościowe nakłaniają młodych mężczyzn do przyjmowania testosteronu bez wskazań medycznych

Coraz częściej w serwisach społecznościowych pojawiają się posty sugerujące, że zmęczenie i spadek libido to skutek zbyt niskiego poziomu testosteronu, zachęcające młodych mężczyzn do badania tego hormonu i wdrażania terapii hormonalnej, mimo że w większości przypadków nie ma do tego medycznych wskazań - ostrzegają naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Wrocław/ Naukowcy badają wpływ mikrobioty jelitowej na poziom testosteronu

    Identyfikacja bakterii jelitowych metabolizujących testosteron, a przez to mogących powodować jego niedobory, oraz mikrobów, które mogą odwracać ten niekorzystny proces to główne obszary badawcze projektu prowadzonego przez prof. Tomasza Janeczkę z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

    Analiza badań z udziałem 24 tys. mężczyzn pokazała, że niski poziom testosteronu podnosi ryzyko zgonu. Jedną z przyczyn są choroby sercowo-naczyniowe.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Większość starzejących się mężczyzn nie wymaga zażywania testosteronu

    Zażywanie testosteronu jako hormonalnej terapii zastępczej przez starzejących się mężczyzn stało się popularne w USA, jednak najnowsze analizy nie potwierdzają zasadności takiej kuracji - przekonują w najnowszych zaleceniach specjaliści Amerykańskiego Kolegium Lekarzy (ACP).

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Prof. Mędraś: obniżanie stężenia testosteronu u kobiet prowadzi sport na manowce

    Zalecenia dot. farmakologicznego obniżania stężenia testosteronu u kobiet czy zgody na startowanie tylko w określonych dyscyplinach to nonsens prowadzący sport na manowce - ocenił w rozmowie z PAP prof. Marek Mędraś, endokrynolog i androlog.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Związek pomiędzy giełdą a testosteronem

    Biologia ma silny wpływ na zachowania handlowe pracowników giełdy. Wysoki poziom testosteronu może prowadzić do przeceniania wartości akcji, powstawania baniek spekulacyjnych i krachów - wynika z badania zespołu brytyjsko-kanadyjskiego. Tymczasem większość profesjonalnych inwestorów to młodzi mężczyźni, u których poziom testosteronu jest najwyższy.

  • Testosteron może poprawiać pamięć u kobiet po menopauzie

    U kobiet po menopauzie, które stosują żel z testosteronem, poprawia się pamięć i zdolności werbalne – zaobserwowali naukowcy z Australii.

  • Zawodnicy w czerwieni nie narzekają na brak testosteronu

    Dlaczego tak wielu sportowców, np. lekkoatletów, wybiera na zawody ubrania w kolorze czerwonym? Może to mieć związek ze stężeniem testosteronu w ich organizmach - czytamy w "Psychological Science".

  • Fot. Fotolia

    Testosteron sprzyja uczciwości

    Testosteron wpływa na zachowanie społeczne i jest związany z mniejszą skłonnością do oszukiwania - twierdzą niemieccy naukowcy. Wyniki badania pojawiły się w czasopiśmie "PLos ONE".

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera