Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 PUM w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin/ Onkologia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w nowym budynku

Oddział Kliniczny Onkologii, Chemioterapii i Immunoterapii Nowotworów działa już w nowym budynku USK nr 1 PUM w Szczecinie. W ramach inwestycji jeszcze w tym roku w obiekcie uruchomiony zostanie też ośrodek radioterapii. Koszt inwestycji to 73 mln zł.

  • Fot. Adobe Stock

    MON przejmie dla WAM szpital Pirogowa w Łodzi i nawiąże współpracę z polikliniką MSWiA

    Ministerstwo Obrony Narodowej przejmie wojewódzki szpital im. M. Pirogowa na potrzeby Wojskowej Akademii Medycznej, a odtwarzana WAM w Łodzi będzie mogła korzystać także z klinik szpitala MSWiA. Listy intencyjne w tej sprawie zostały podpisane we wtorek w Łodzi.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Łagodna muzyka w szpitalu pomaga dzieciom i rodzicom

    Kojąca muzyka grana na żywo na oddziałach intensywnej terapii pomaga rodzicom nawiązać więź z ich dzieckiem, a także daje im chwilę wytchnienia od niepewnej i stresującej sytuacji. To wynik brytyjskiego eksperymentu z udziałem tysiąca poważnie chorych dzieci.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Gliwice/ Rektorzy konsorcjum akademickiego poparli budowę nowego szpitala uniwersyteckiego

    Rektorzy konsorcjum akademickiego „Katowice – Miasto Nauki”, które zrzesza największe uczelnie publiczne regionu, poparli budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach - podał w swoim wtorkowym biuletynie gliwicki samorząd.

  • 18.12.2013 PAP/Jacek Turczyk

    Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM na Banacha kończy 50 lat

    W szpitalu przy ulicy Banacha 1a w Warszawie 14 lipca 1975 r. przyjęto pierwszych pacjentów. Tego dnia wykonano też pierwszy zabieg operacyjny. Po niemal 19 latach budowy najnowocześniejszy i największy wówczas szpital w Polsce został oficjalnie otwarty – poinformował szpital.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Rzeszów/ Pionierskie operacje w szpitalu uniwersyteckim przy wsparciu sztucznej inteligencji

    Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje z użyciem robota chirurgicznego i technologii 3D wspomaganej sztuczną inteligencją (AI). Podczas wycinania guza nerki mieli „rentgenowski” wgląd w to, co znajduje się pod powierzchnią tkanek.

  • 11.06.2025. Chirurg naczyniowy w USK nr 2 PUM dr hab. n. med. Paweł Rynio (L) i kierownik zintegrowanego bloku operacyjnego USK2 PUM w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Kazimierczak (P) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie, 11 bm. Szpital wdraża innowacyjny system ochrony radiologicznej personelu medycznego - egzoszkielety dla radiologów, 11 bm. Nowy system został zaprojektowany z myślą o specjalistach pracujących w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące – m.in. podczas zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej, kardiologii czy elektrofizjologii. (sko) PAP/Marcin Bielecki
    Zdrowie

    Szczecin/ Pierwsze w Polsce egzoszkielety dla radiologów - wygodniejsze niż ołowiane fartuchy

    Innowacyjny system ochrony radiologicznej, egzoszkielety z nowoczesnych materiałów zamiast ciężkich ołowianych fartuchów, zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM na szczecińskich Pomorzanach.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Gliwice/ Do resortu zdrowia trafił dokument warunkujący budowę szpitala uniwersyteckiego

    Śląski Uniwersytet Medyczny przekazał do Ministerstwa Zdrowia dokument warunkujący budowę w Gliwicach szpitala uniwersyteckiego. Pierwsze oddziały placówki, który docelowo ma liczyć blisko 750 łóżek, zapewniając m.in. miejsca szpitalne dla gliwiczan, mają zostać otwarte za ok. sześć lat.

  • Cieszyn , 19.05.2013. Rynek w Cieszynie. PAP/Jerzy Ochoński

    Cieszyn/ Porozumienie szpitala i Akademii WSB; skorzystają studenci

    Powiatowy Szpital Śląski w Cieszynie oraz Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej zawarły porozumienie o współpracy. Dzięki niemu studenci psychologii będą mogli między innymi odbyć praktyki w lecznicy – ogłosiły w czwartek cieszyński szpital i uczelnia.

  • 08.11.2024. Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (L), rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (C) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (P) podczas uroczystości przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 8 bm. W szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywać będą studenci Wydziału Medycznego. PAP/Tytus Żmijewski

    Bydgoszcz/ Miasto przekazało szpital politechnice

    Władze Bydgoszczy przekazały w piątek Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. Lecznica będzie bazą kliniczną uczelni, która od października rozpoczęła kształcenie lekarzy.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera