Fot. Adobe Stock

Powstała niewidzialna elektroda dla podczerwieni

Elektrodę, która bardzo dobrze przewodzi prąd, a jednocześnie przepuszcza aż 94 proc. promieniowania podczerwonego – to wynik prac polskich naukowców. Takie rozwiązanie może pomóc w budowie sprawniejszych detektorów, laserów, kamer termowizyjnych i czujników.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Mało wymagający detektor podczerwieni

    Niedrogi czujnik podczerwieni, który nie wymaga chłodzenia ani zasilania, może być podstawą nowej, taniej i łatwej w eksploatacji generacji urządzeń noktowizyjnych - informuje pismo „Science Bulletin”.

  • Adobe Stock

    Kiedy i jak widzimy podczerwień? Opisano jasność widzenia “niewidzialnych” fotonów

    Są sytuacje, w których ludzkie oko wychwytuje niezauważalne zazwyczaj promieniowanie podczerwone. Naukowcy z warszawskiego ICTER opracowali metodę oceniania jasności uzyskiwanej w tym tzw. widzeniu dwufotonowym. Otwiera to - ich zdaniem - nowe perspektywy dla diagnostyki okulistycznej i technik wirtualnej rzeczywistości.

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

    Prace nad przyszłą polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni, której elementy będą przyjazne środowisku, a jednocześnie spełnią wymogi najbardziej zaawansowanych zastosowań, w tym militarnych, prowadzi Wojskowa Akademia Techniczna.

  • Źródło: Fotolia
    Technologia

    Na Uniwersytecie Gdańskim powstają nowoczesne luminofory na podczerwień

    Nad miniaturowymi, podczerwonymi luminoforami do świecących diod pracuje zespól kierowany przez prof. Sebastiana Mahlika z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG razem ze specjalistami z Tajwanu. Takie luminofory będzie można wykorzystać m.in. w przemyśle spożywczym i medycynie, a nawet montować w smartfonach.

  • Źródło: VIGO System
    Technologia

    Polskie czujniki podczerwieni: od Marsa, przez badania krwi, po kontrolę jakości wody

    Detektory podczerwieni, które nie wymagają chłodzenia kriogenicznego, są ekonomiczne i łatwe w użyciu. Dlatego to właśnie polskie czujniki poleciały w kosmos zamontowane na łaziku marsjańskim Curiosity. Są obecnie stosowane w kolejach wysokich prędkości, w bezinwazyjnych badaniach krwi, w kontroli skażeń przemysłowych, jakości paliw, czystości powietrza i wody.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Holendersko-japoński instrument astronomiczny zmierzy 49 „odcieni” podczerwieni

    Spektrometr DESHIMA, budowany przez zespół holendersko-japoński, posłuży do wyznaczania odległości i wieku odległych galaktyk. Wyniki pierwszych pomiarów uzyskanych przy jego pomocy (tzw. pierwsze światło) opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie „Nature Astronomy”.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Człowiek może widzieć podczerwień! Polacy szukają zastosowań

    Wydawałoby się, że budowa ludzkiego oka nie pozwala nam widzieć światła podczerwonego. To nie do końca prawda! Okazuje się, że jesteśmy w stanie zobaczyć krótkie błyski lasera z zakresu podczerwieni. To zjawisko wyjaśnili m.in. Polacy. Teraz szukają zastosowań tego odkrycia.

  • Prof. Wiesław I. Gruszecki z zespołem. Fot. One HD
    Technologia

    Polacy odkryli nową metodę obrazowania molekularnego

    Zespół prof. Wiesława Gruszeckiego z UMCS w Lublinie pobił światowy rekord rozdzielczości w mikroskopii podczerwieni oraz odkrył nową metodę obrazowania molekularnego. Wyniki zostały ogłoszone w pismach „Nanoscale” i „Analytical Chemistry”.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Mysz niewidzialna dla węży

    Chińscy naukowcy pracują nad prototypem „peleryny niewidki”, ale na razie jest ona skuteczna tylko w przypadku promieniowania podczerwonego. Okryte nią myszy są niedostrzegalne dla wykrywających promieniowanie podczerwone węży - informuje „New Scientist”.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera