Mysz niewidzialna dla węży

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Chińscy naukowcy pracują nad prototypem „peleryny niewidki”, ale na razie jest ona skuteczna tylko w przypadku promieniowania podczerwonego. Okryte nią myszy są niedostrzegalne dla wykrywających promieniowanie podczerwone węży - informuje „New Scientist”.

Większe okrycia mogłyby nadawać się także dla ludzi – chroniąc ich na przykład przed naprowadzanymi na źródło podczerwieni pociskami.

Ostatnie lata wykazały, że znana z mitów, baśni i książek o Harrym Potterze peleryna niewidka może się stać rzeczywistością. Naukowcy wykorzystują niezwykłe właściwości załamujących światło metamateriałów, by ukryć niewielkie obiekty.

Jednak dotychczasowe rozwiązania są zbyt niedoskonałe, aby oszukać nasze oko. Nie udaje się na przykład odpowiednio załamać fal wchodzących w skład światła białego.

Zespół naukowców z uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou (Chiny) zrobił kolejny krok naprzód, tworząc “pelerynę“, która jest skuteczna w przypadku poczerwieni. Podczerwień ma już długość fali zbliżoną do światła widzialnego. Wszystkie zwierzęta (człowiek też) emitują promieniowanie podczerwone, bo wytwarzają ciepło. Węże potrafią wyczuć to promieniowanie nawet w ciemności, dzięki czemu mogą polować w nocy.

"Chcemy symulować scenę łapania myszy" – wyjaśnia członek zespołu, Hongsheng Chen. Badacze posłużyli się, udającą węża, kamerą termiczną i myszą – zabawką ogrzaną do temperatury 35 stopni Celsjusza.

Naukowcy zbudowali z germanu przypominającą akordeon strukturę, pozostawiając w niej szerokie na 2,7 centymetra wgłębienie dla zabawki. German wysyłał promieniowanie podczerwone spoza myszy zakrzywioną ścieżką wokół wgłębienia, a następnie zaginał z powrotem, wysyłając po linii prostej w stronę kamery. W rezultacie wydawało się, że promieniowanie przechodziło przez mysz. Promieniowanie emitowane z wnętrza zagłębienia było blokowane.

Zespół przetestował metodę, ukrywając dolną część ciała myszy-zabawki przed kamerą; jej głowa wydawała się unosić w powietrzu. Efekt udawało się uzyskać w temperaturach od 30 do 45 stopni Celsjusza.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera