FOT. Tomasz Lewandowski/UPWr

Wrocław/ Na Uniwersytecie Przyrodniczym otwarto pszczelą Europejską Pasiekę Miejską

Osiem uli ma Europejska Pasieka Miejska otwarta w środę na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. To już druga pasieka na tej uczelni. Liczy kilka rodzin pszczelich – a w nich znalazło się łącznie kilkaset tysięcy pszczół.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy: zakładanie pasiek miejskich może szkodzić rodzimym gatunkom pszczół

    Popularne w ostatnich latach miejskie pasieki mogą szkodzić rodzimym gatunkom pszczół – uważają naukowcy. Tłumaczą, że pomagają one wyłącznie pszczole miodnej, która na tle pozostałych 450 gatunków dzikich zapylaczy jest stosunkowo mało zagrożona.

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    W Poznaniu powstaną kolejne miejskie pasieki

    W ramach realizacji programu "Poznań dla pszczół", w stolicy Wielkopolski powstaną kolejne miejskie pasieki i ponad 150 domków dla owadów zapylających. Pasieki mają się pojawić m.in. na terenie zajezdni MPK oraz w lasku na Marcelinie i Dębinie.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Cyfrowe pasieki szansą na zrozumienie powodów ginięcia pszczół

    Pasieki połączone z internetem mogą stać się kluczowym elementem w zrozumieniu powodów masowego ginięcia pszczół. W ramach eksperymentu szwedzka firma zainstalował w dwóch ulach czujniki monitorujące stan kolonii - podała we wtorek agencja Bloomberga.

  • Fot. Fotolia

    Kraków/ Prawie 280 kg miodu zebrano z pasiek AGH

    Prawie 280 kg miodu zebrano w tym sezonie z pasiek znajdujących się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Opiekunowie uli podkreślają, że tegoroczny rok był wyjątkowo urodzajny – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

  • Mgr Marta Sawadro, mgr Łukasz Nicewicz oraz mgr Agata Bednarek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Fot. Sekcja Prasowa UŚ

    Na dachu Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego powstaje miejska pasieka

    Na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powstaje miejska pasieka. Zamontowano tam już sześć uli, które za kilka dni zostaną zasiedlone pszczołami. Pierwszego miodu można się spodziewać za rok.

  • Fot. Fotolia

    Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: Pasieki sposobem na bezrobocie na wsi

    W ciągu czterech lat powstanie ok. 3,2 tys. pasiek w całym kraju - zakłada projekt rozwoju branży pszczelarskiej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Program ma być adresowany do absolwentów, bezrobotnych i osób z grupy 50+.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Fot. Dominika Hull-Bruska, Uwr 

Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

To ostatni moment na rekonstrukcję systemu prawnego; w erze transformacji technologicznej trzeba wprowadzić zasady procesowe uwzględniające perspektywy marginalizowanych dotąd grup społecznych, m.in. kobiet i mniejszości etnicznych - powiedziała PAP prof. Karolina Kremens, zdobywczyni grantu ERC Advanced.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera