Uczelnie i instytucje

Kraków/ Prawie 280 kg miodu zebrano z pasiek AGH

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prawie 280 kg miodu zebrano w tym sezonie z pasiek znajdujących się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Opiekunowie uli podkreślają, że tegoroczny rok był wyjątkowo urodzajny – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Na terenie AGH mieszka łącznie 550 tys. pszczół w ośmiu ulach. W tym roku zebrały one prawie 280 kg miodu. Opiekunowie uli podkreślają, że tegoroczny rok – ze względu na pogodę – był wyjątkowo urodzajny.

Pierwsze pięć uli stanęło w 2016 r. – na dachu Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Mieszka w nich ok. 350 tys. pszczół, które w tym roku wyprodukowały prawie 200 kg miodu.

Wiosną tego roku kolejne trzy ule stanęły na terenie Miasteczka Studenckiego AGH. Dwa z nich znajdują się na dachu Studia Muzycznego Kotłownia, a jeden na terenach zielonych w sąsiedztwie Klubu Studio.

Uczelnia szczególną uwagę zwraca na trzy nowe ule. Ich opiekunowie – pracownicy AGH (Krzysztof Samek, Mateusz Drabek i pracownicy fundacji AGH ACADEMICA) – ukończyli profesjonalny kurs i uzyskali certyfikat Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Pasjonaci z AGH zajęli się zarówno opieką nad pszczołami, jak i pozyskaniem miodu. Opiekunowie są zadowoleni ze zbiorów, tylko z trzech nowych uli zebrano 80 kg miodu – akacjowy (którego było najwięcej), lipowy oraz spadziowy.

Pszczoły w drodze po nektar pokonują dystans do 5 kilometrów, więc ich głównym źródłem pożywienia są drzewa w bliskim sąsiedztwie Miasteczka Studenckiego oraz kampusu AGH. "Co ważne, miód produkowany przez pszczoły w mieście uznawany jest za czystszy niż ten z obszarów niezurbanizowanych, a to za sprawą braku rolniczych oprysków w przestrzeni miejskiej" – zwróciła uwagę rzeczniczka AGH.

W przyszłym roku uczelnia planuje rozszerzyć pszczelarską działalność o kolejne 10 uli, które staną na terenie Miasteczka Studenckiego AGH. Pomysłodawcy inicjatywy już zadbali o to, by wzbogacić roślinność wokół uczelni, np. poprzez zasadzenie słoneczników i roślinności miododajnej. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera