Fot. Adobe Stock

Psycholog: nastolatki są „wplątane” w konsumpcjonizm

Nastolatki żyją dziś w kulturze konsumpcji, w jednej bańce informacyjnej – słysząc, że dążenie do wartości materialistycznych jest jedyną drogą do szczęścia i sukcesu w życiu - mówi psycholog prof. dr hab. Anna Maria Zawadzka z Uniwersytetu Gdańskiego (UG).

  • Źródło: Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspertka: alkohol pozostaje najpowszechniejszą używką wśród polskich nastolatków

    Alkohol pozostaje najpowszechniejszą używką wśród polskich nastolatków, choć jego spożycie wykazuje w ostatnich latach tendencję spadkową – wynika z danych i analiz przedstawionych PAP przez prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Mariolę Paruzel-Czachurę.

  • Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy przestrzegają przed skutkami zaburzeń snu u nastolatków

    Rozregulowany cykl dobowy w młodym wieku może zwiększać ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych - wynika z eksperymentach prowdzonych na myszach. Badacze mówią m.in. o schizofrenii i autyzmie.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Dietetycy o jedzeniu w szkole: śniadanie zamiast pieniędzy na przekąski z automatu

    Co trzeci polski uczeń ma nadwagę i łatwy dostęp do bogatych w cukry, sól i tłuszcze przekąsek z automatów w szkołach. Dietetyk kliniczny z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Dominika Maciejewska-Markiewicz zachęca do przygotowywania dzieciom zdrowych posiłków i niedawania im pieniędzy na przekąski.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

    W krajach, w których nierówności społeczne są największe - nastolatki najsilniej wierzą, że osiągną więcej niż ich rodzice. Zupełnie na przekór znanej z ekonomii tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego - pokazują badania w "Science" z udziałem Polaka.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: 65 proc. nastolatków prawie nigdy nie rozstaje się ze smartfonem

    96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, 93 proc. ma je na własność, a 65 proc. prawie nigdy się z nimi nie rozstaje - wynika z badania "Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu". Uczniowie korzystają ze smartfonów dla rozrywki, do rozwijania zainteresowań, przy pracach domowych i na lekcjach.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ W szkole nastolatki korzystają ze smartfonów przez 90 minut

    W czasie 6,5-odzinnego pobytu w szkole nastolatki korzystają ze smartfonów średnio przez 90 minut, a 25 proc. z nich spędza z telefonem w ręku ponad dwie godziny - alarmuje „JAMA Pediatrics”. Czas ten wykorzystują głównie na pisanie wiadomości i przeglądanie mediów społecznościowych.

  • Adobe Stock
    Świat

    Prawie trzy czwarte australijskich nastolatków doświadcza depresji lub lęku

    Prawie trzy czwarte nastolatków w Australii doświadcza klinicznie istotnych objawów depresji lub lęku, z których większość ma charakter przewlekły - wynika z nowych badań, o których informuje „The Lancet Psychiatry”.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Raport NASK: Co czwarty nastolatek ogląda patostreamy

    Po czterech minutach od rejestracji na TikToku zaczynają się wyświetlać patotreści - twierdzi ekspert dyżurnet.pl. Tymczasem - jak wynika z raportu NASK - większość rodziców nie wie nawet, że ich dzieci je oglądają.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: lockdown mógł przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt

    Izolacja społeczna w czasie lockdownu mogła przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt, nawet o cztery lata - wykazały badania amerykańskie. Zmiany te nie muszą być jednak nieodwracalne.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera