Hełm wydobyty na Łysej Górze. Fot. B. Kaczyński. Źródło: Państwowe Muzeum Archeologiczne

Unikatowy hełm celtycki odkryli archeolodzy na Mazowszu

Około 300 zabytków, m.in. żelaznych siekier, nożyc oraz unikatowy hełm celtycki z IV w. p.n.e., odnaleźli archeolodzy na stanowisku “Łysa Góra” na Mazowszu. Kierujący badaniami dr Bartłomiej Kaczyński ocenił, że znaleziony hełm to rzadki zabytek, przykład zaawansowanej metalurgii celtyckiej.

  • Badania archeologów z UW w jeziorze na Kujawach. Fot. Bartosz Kontny

    Archeolodzy z UW odkryli rytualne stanowisko Celtów na Kujawach

    Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali.

  • Opatów, 04.08 .2013. Brama Warszawska w Opatowie. PAP/Michał Walczak

    Świętokrzyskie/ Unikatowa złota moneta celtycka odnaleziona w okolicach Opatowa

    Złotą monetę celtycką sprzed ponad dwóch tysięcy lat, tzw. stater typu krakowskiego, znaleziono na terenie gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim (Świętokrzyskie). Monety takie są niezwykle rzadkie – z całej Europy znanych jest ich jedynie ok. 30.

  • Kostka, fot. Rafał Wyrwich z Muzeum Śląskiego

    Nie samą pracą żyli Celtowie – śląscy archeolodzy znaleźli ich kostkę do gry

    Kostka do gry – najstarsza znaleziona dotąd w Polsce, dobrze zachowana żelazna fibula, czyli rodzaj ozdobnej zapinki do spinania szat - oraz dwa relikty budowli zwanych półziemiankami – to niektóre z tegorocznych odkryć z terenu celtyckiej osady w Samborowicach (Śląskie).

  • Wykop archeologiczny, w którym z lotu ptaka widoczny jest celtycki warsztat hutniczy. Fot. Stanisław Rzeźnik

    Dolnośląskie/ Celtyckie piece do wytopu żelaza odkryto w Warkoczu

    Pozostałości po dwunastu piecach do wytopu żelaza, których używali Celtowie, odkryli archeolodzy w miejscowości Warkocz pod Strzelinem. Zdaniem archeologów mogą one pochodzić sprzed nawet ok. 2,4 tys. lat. Byłyby to zatem najstarsze piece tego typu znane z terenów Polski.

  • Fot. Fotolia

    Racibórz/ W poszukiwaniu śladów po Celtach

    Żelazny nóż, zapinka, tygielek, żużle i unikatowe w skali regionu fragmenty trzech bransolet wykonanych z węgla – to ostatnie odkrycia archeologów, którzy w Samborowicach koło Raciborza (Śląskie) prowadzą badania wykopaliskowe na terenie dawnej osady Celtów.

  • Celtowie - innowacyjni przybysze na polskich ziemiach

    Wprowadzili znajomość koła garncarskiego, zaawansowanej metalurgii żelaza oraz mennictwa - Celtowie przybyli 2,5 tys. lat temu na południowe tereny obecnej Polski i znacząco wpłynęli na dalsze losy tego obszaru - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Dulęba.

  • Ślady Celtów i Germanów odkryto w Pełczyskach

    Zapinki zdobione srebrem i złotem, monety, fragmenty szklanych naczyń oraz rzymską ostrogę z brązu - jedyne takie znalezisko z ziem Polski - odkryli archeolodzy w czasie badań w Pełczyskach (Świętokrzyskie). To ślady po obecności Celtów i Germanów.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera