Tegoroczny wrzesień jest cały czas najcieplejszy od ponad 100 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczny wrzesień jest cały czas najcieplejszy od ponad 100 lat. Zostało niecałe tydzień i patrząc na te prognozy, które mają być w kolejnych dniach, to nie ma szans, aby spadł z pudła - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Walijewski wyjaśnił, że synoptycy zweryfikowali dane z ponad 100 lat, czyli od początku XX wieku. "Teraz jest o 3,6 stopnia Celsjusza wyższa wartość średniej temperatury od normy" - dodał rzecznik IMGW.

Podkreślił, że do tej pory, najcieplejszy wrzesień był w 1999 roku, kiedy średnia temperatura wyniosła 2,56 stopnia powyżej normy. Następny w kolejce był w 1947 r., kiedy średnia temperatura była 2,53 stopnia powyżej normy a także 2006 ze średnią temperaturą 2,51 stopnia powyżej normy.

"Zostało niecałe 10 dni i patrząc na te prognozy, które mają być w kolejnych dniach, to nie ma szans, aby tegoroczny wrzesień spadł z pudła. Może troszkę się obniży średnia, może będzie 3,3 lub 3,2 st. wyższa, ale będzie na tym pierwszym miejscu" - podkreślił Walijewski.

Zaznaczył, że meteorologowie mają też dane ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, z których wynika, że tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszy globalnie. "Na razie też idzie na rekord" - podał.

"Rekordowo ciepła jest też woda wszechoceanu" - zaznaczył. (PAP)

Marta Stańczyk

mas/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.05.2024. Jedna z płyt z jurajskimi skamieniałościami z okolic Holzmaden w Niemczech, które wzbogaciły ekspozycję Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 8 bm. Eksponaty, które przez wiele lat leżały w magazynach, zostały poddane konserwacji. (mr) PAP/Łukasz Gągulski

    Unikatowe płyty z jurajskimi skamieniałościami w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

  • Adobe Stock

    Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera