Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił najostrzejszy jak dotąd, podczerwony obraz słynnej mgławicy Koński Łeb - podaje ESA. To jedno z miejsc najlepiej pokazujących, jak promieniowanie oddziałuje na międzygwiezdną materię.

Barnard 33 to odległa o 1300 lat świetlnych, mierząca ok 3,5 roku świetlnego mgławica znana jako Koński Łeb ze względu na swój charakterystyczny kształt. Stanowi ona część dużo większego Zespołu Obłoków Molekularnych Oriona.

Według astronomów mgławica będzie istniała jeszcze ok. 5 mln lat, zanim się rozpłynie.

Jak wyjaśniają specjaliści z ESA, budowa tej mgławicy i jej oddziaływanie ze światłem gwiazd czyni ją idealnym miejscem do badania chemicznych i fizycznych procesów odpowiedzialnych za ewolucję międzygwiezdnej materii. Uważana jest przy tym za jeden z najlepszych obiektów do obserwacji oddziaływań między promieniowaniem i materią międzygwiezdną.

Teraz Teleskop Jamesa Webba wykonał najostrzejsze w historii podczerwone zdjęcia tego niezwykłego obiektu.

Dzięki wyjątkowo czułym instrumentom teleskopu międzynarodowa grupa astronomów po raz pierwszy pokazała w przybliżeniu niewielkie struktury oświetlonego brzegu mgławicy.

Badacze zarejestrowali również ułożone w warstwy twory zbudowane z pyłu i zjonizowanego gazu. Obserwacje pochłaniania i emisji światła przez materiał mgławicy pomogły natomiast lepiej poznać jej kształt w różnych wymiarach.

W dalszych krokach naukowcy planują przeanalizować dane spektroskopowe, które mogą odkryć dane na temat fizycznych i chemicznych właściwości materiału tworzącego Koński Łeb. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera