Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
14.09.2023 aktualizacja 14.09.2023

Badania kopalnych koali mogą pomóc zrozumieć wczesną ewolucję torbaczy

Współczesny koala. Fot. Adobe Stock Współczesny koala. Fot. Adobe Stock

Skamieniałości małego koali sprzed 25 milionów lat, który mógł ważyć zaledwie 2,6 kg, pomogą zrozumieć, w jaki sposób ewoluowały wczesne torbacze. Wyniki badań nad znaleziskiem zostały opublikowane w „Scientific Reports”.

Naukowcy przyznają, że wiedzą niewiele na temat wczesnej ewolucji torbaczy, dlatego tak nadzieje pokładają w badaniach nad nowo odkrytym gatunkiem małego koali - Lumakoala blackae.

Badacze dysponują 12 zębami, znalezionymi niedaleko miasta Alice Springs w Australii.

"Zęby dostarczają ogromnej ilości informacji na temat ewolucji i diety. Ponieważ kształt zębów nie różni się zbytnio w obrębie gatunku, zauważone przez nas różnice mogą służyć jako mapa drogowa, umożliwiająca zrozumienie ewolucji" – mówi Arthur Crichton z Uniwersytetu Flinders w Australii, który kierował analizą skamieniałości.

Najnowsze badania nad skamieniałościami pozwalają sądzić, że badany,kopalny gatunek koali był mały – zwierzęta ważyły zaledwie 2,6 kg. Współczesne koale (Phascolarctos cinereus) ważą od 4,1 do 13,5 kg.

Lumakoala blackae żywił się stosunkowo miękkim materiałem roślinnym – takim, jak młode liście i małe owoce, czasem także owady - nie zaś twarde liście eukaliptusa, które zjadają jego współcześni kuzyni.

Co ciekawe, zęby znalezione na tym samym stanowisku należą do dwóch znanych wcześniej rodzajów prehistorycznych koali – Madakoala i Nimiokoala, co sugeruje, że zwierzęta tolerowały bliską obecność innych gatunków.

„W środowisku obok siebie obecne były także prawdopodobnie dwa lub trzy gatunki z rodziny masywnych torbaczy przypominających koalę (Ilariidae), ważących ponad 200 kg, które były wówczas największymi ssakami lądowymi w Australii. Sugeruje to, że 25 milionów lat temu torbacze rozwijały się w dużych, wielogatunkowych zbiorowiskach” – mówi Crichton.

Pochodzenie australijskich torbaczy wiąże się z wieloma zagadkami. Wiadomo, że niektóre bardzo prymitywne gatunki torbaczy zamieszkiwały ląd już 55 milionów lat temu. Natomiast analizy skamieniałości pozwalają sądzić, że większość współczesnych grup torbaczy – np. kangury, oposy, jamraje czy koale – pojawiła się 25 milionów lat temu. Naukowcy nie wiedzą jednak, co działo się z tymi zwierzętami w trakcie 30 milionów lat, jakie upłynęły pomiędzy tymi datami. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024