Akcja Science SOS: Porozmawiajmy o żywności | Nauka w Polsce

Akcja Science SOS: Porozmawiajmy o żywności

Źródło: Fotolia

Popularnonaukowe wykłady ekspertów żywienia, których można zaprosić na lekcje online, zajęcia ze studentami i wirtualne spotkania, proponuje Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w ramach akcji Science SOS. Spotkania z naukowcami potrwają od 11 do 27 maja br.

Nauczycie, wykładowcy lub organizatorzy spotkań branżowych, którzy potrzebują eksperta mogą liczyć na pomoc ekspertów żywności. Naukowcy PAN przygotowali wykłady online na temat żywności, jej wartości odżywczych i oddziaływania na zdrowie człowieka.

Porozmawiajmy o żwyności, mat. prasowe
Porozmawiajmy o żywności, mat. prasowe

W portfolio akcji Science SOS znajdują się spotkania m.in. z mikrobiologami, technologami żywności, ichtiologiem, biotechnologiem i specjalistą z zakresu biologii molekularnej. Eksperci odpowiedzą m.in. na następujące pytania: Czy nasza dieta może mieć wpływ na zdrowie naszych wnuków? Dlaczego warto sięgać po ryby ze stawów hodowlanych? Jak obchodzić się z żywnością, aby uniknąć zakażenia bakteriami chorobotwórczymi? Co zrobić jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję glutenu?

„Porozmawiamy o mitach, które krążą wokół bezpieczeństwa i walorów odżywczych mięsa ryb ze stawów hodowlanych. Przyjrzymy się cukrom, które naturalnie występują w owocach i warzywach, a których nadmierne spożycie może wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu. Sprawdzimy dlaczego producenci żywności wracają do pradawnych odmian zbóż, tj. płaskurki czy samopszy, a także dlaczego nie powinniśmy eliminować glutenu z diety na własną rękę. Weźmiemy pod lupę bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe i obejrzymy biofilmy, które tworzą się między innymi na naszych… zębach” – wyliczają organizatorzy akcji.

Wśród tematów do wyboru jest również programowanie żywieniowe i nieoczywiste zależności między dietą a zdrowiem członków rodziny na przestrzeni pokoleń. Eksperci przybliżą też prozdrowotne właściwości malin i omówią kontrowersje wokół obecności mięsa w codziennej diecie.

Akcja potrwa od 11 do 27 maja w ramach międzynarodowego projektu EIT Food #AnnnualFoodAgenda. Spotkania z naukowcami potrwają od 11 do 27 maja br. Rezerwacji można dokonać na stronie Instytutu PAN: http://pan.olsztyn.pl/popularyzacja-nauki/science-sos/

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Zabytki archeologiczne w 3D na wirtualnej wystawie w ramach polsko-norweskiej współpracy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera