Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do finału pierwszej edycji nagrody Przewroty, przyznawanej przez Centrum Nauki Kopernik, trafił projekt "Oświatowe Centrum Nauki i Techniki" z Wodzisławia Śląskiego. Nagroda za nowatorskie inicjatywy w edukacji zostanie przyznana podczas gali 24 maja.

Do pierwszej edycji nagrody Przewroty napłynęło aż 366 zgłoszeń z całej Polski. Spośród kandydatów kapituła wewnętrzna nagrody wyłoniła 10 finalistów – twórców 5 projektów lokalnych i 5 projektów ogólnopolskich. Jednym z finalistów jest Oświatowe Centrum Nauki i Techniki, działające przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.

Miasto zgłosiło swój projekt lokalny - Oświatowe Centrum Nauki i Techniki - multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży, z których korzystają lokalne szkoły.

Laureaci nagrody Przewroty zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 24 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Kapituła honorowa nagrody wybierze jeden projekt ogólnopolski i jeden lokalny. Laureaci i laureatki otrzymają autorską statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł.

Nagroda Przewroty przyznawana jest nowatorskim inicjatywom edukacyjnych, prowadzonych w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym, dla dzieci i dla dorosłych, w społeczności lokalnej lub w całej Polsce. Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone zespoły, a także osoby pracujące w szkołach, uczelniach, fundacjach, stowarzyszeniach, start-upach, samorządach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę.

"Liczymy na to, że nagroda Przewroty skłoni środowisko, które pragnie rozwoju nowoczesnych metod i form uczenia się, do podjęcia dyskusji o kształcie edukacji, do szukania odpowiedzi na pytanie, jakiego przewrotu potrzebuje dziś edukacja, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości" – powiedział cytowany w informacji prasowej Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, przewodniczący kapituły honorowej nagrody.

Z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, przypadających w 2023 r., Centrum Nauki Kopernik postanowiło ustanowić tę nagrodę. Jej nazwa nawiązuje do odkrycia przez Kopernika heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, w jakim znajduje się człowiek.

"Potrzebujemy radykalnej zmiany myślenia o tym, czym jest wiedza i jak przebiega owocne uczenie się oraz przykładów działań stanowiących inspirację dla tej zmiany i redukujących lęk przed nią, jaki mogą odczuwać ludzie, którzy czują potrzebę zmiany, ale boją się jej skutków. To pokazuje znaczenie inicjatywy Centrum Nauki Kopernik jaką jest nagroda Przewroty" – wyjaśniła prof. Dorota Klus-Stańska, członkini kapituły.

Więcej informacji o finalistach można znaleźć na stronie: https://www.kopernik.org.pl/nagroda-przewroty (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

  • UKR - Ogólnopolskie Dni Owada. Źródło: materiały prasowe

    URK zaprasza do wspólnego świętowania Ogólnopolskich Dni Owada

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera