W weekend początek Lubelskiego Festiwalu Nauki | Nauka w Polsce

W weekend początek Lubelskiego Festiwalu Nauki

Fot. Fotolia

Ponad 1000 wydarzeń, w tym wykładów, pokazów i spotkań, odbędzie się w ramach IX Lubelskiego Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w najbliższą sobotę i potrwa do 21 września.

W przygotowaniu atrakcji festiwalowych biorą udział lubelskie uczelnie i instytuty. Rejestracja chętnych do udziału w zajęciach z ograniczoną liczbą miejsc już trwa. Patronat medialny nad lubelskim festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.

Festiwal jest adresowany do wszystkich mieszkańców Lublina i regionu. Ma na celu głównie upowszechnianie i propagowanie osiągnięć naukowych i technicznych oraz sposobów ich wykorzystania w różnych dziedzinach życia.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się 15 września o godz. 18 w lubelskiej filharmonii. Największą atrakcję festiwalu - piknik naukowy - zaplanowano na niedzielę, 16 września - od godz. 10 do godz. 16 na Placu Litewskim w Lublinie na uczestników będzie czekać kilkadziesiąt atrakcji.

Będzie można m.in. zrozumieć, jak fermentuje piwo czy jogurt, posłuchać o tym, jak postrzegane są świnie w różnych kulturach, przekonać się, dlaczego owady nartniki umieją sunąć po powierzchni wody oraz dowiedzieć się, co słyszą delfiny.

W niedzielę, również w ramach lubelskiego festiwalu, odbędzie się festyn naukowy w Stalowej Woli.

Wykłady festiwalowe będą się odbywać w dni powszednie, głównie na lubelskich uczelniach, ale też w m.in. w Stalowej Woli, Puławach, Dęblinie, Tomaszowie Lubelskim.

"Lubelski Festiwal Nauki, angażujący liczne środowiska naukowe i kulturalne Lublina i Lubelszczyzny, ma ambicję być nie tylko interesującym i bogatym przekazem wiedzy, ale również uwrażliwiać młodych ludzi na potrzebę dążenia do mądrości" - komentuje rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Stanisław Wilk i zachęca do udziału w festiwalu.

Wiele prezentacji - z powodów technicznych, np. określonej liczby dostępnego sprzętu w laboratorium lub małej pojemności sali - będzie mogła obejrzeć ograniczona liczba osób. Miejsca na te zajęcia i prezentacje można rezerwować na stronie festiwalu: www.festiwal.lublin.pl.

Jeśli zainteresowanie jakimś festiwalowym wydarzeniem będzie tak duże, że zabraknie miejsc, można zgłaszać potrzebę jego powtórzenia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera