Popularnonaukowe święto w Toruniu

Źródło: mat. pras. organizatorów
Źródło: mat. pras. organizatorów

OTWARTOŚĆ – to hasło tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Od 20 do 22 kwietnia dla publiczności zaplanowano ponad 130 imprez: pokazów, wykładów, warsztatów i wystaw popularnonaukowych i artystycznych. Ruszył system elektronicznych zapisów na wybrane wydarzenia.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym 22. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka festiwalu Żaneta Kopczyńska, tradycyjnie już badacze i studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz pracownicy lokalnych instytucji kultury i nauki w przystępny oraz atrakcyjny sposób prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. Naukowe święto to również okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji.

Co, gdzie, kiedy?

22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się w sobotę 20 kwietnia i potrwa do poniedziałku 22 kwietnia. Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej w zakładce Program. Udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania. Zapisać się będzie można poprzez stronę Festiwalu.

22. Festiwal będzie zlokalizowany w pięciu strefach: kampusie akademickim na Bielanach Podgórzu Starówce Wydziale Sztuk Pięknych oraz w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ramach stref zaprezentowane zostaną bloki tematyczne – w każdym z nich będzie można znaleźć imprezy powiązane tematycznie oraz podobne w formie.

W pierwszym dniu festiwalu będzie można wziąć udział m.in. w krótkim wykładzie o prawach zwierząt „Jakie prawa ma mój pupil?”, w tradycyjnych warsztatach drzeworytniczych dla osób dorosłych „Mono no aware, znaczy piękno”. A w ramach tematu przewodniego odbędzie się wykład „Otwarci na zmiany: jak mniej płacić za energię w 2024 r. i co nas czeka w związku ze zmianami prawa energetycznego UE?”.

Drugiego dnia zaplanowano piknik naukowy „Przełam z nami granice nauki!”, zabawy w „Krainie matematycznych rozmaitości” oraz debatę o polszczyźnie z udziałem publiczności: „Porozmawiajmy z chirurżką o prezydentce elektce”. Smakosze mogą odwiedzić stanowisko naukowo-kulturalne „Żywność przyszłości”, cholerycy i romantycy posłuchać o neurobiologii emocji („Mózg i my”), a miłośnicy wypraw będą mogli wziąć udział w wycieczce po Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach.

Ostatniego dnia festiwalu odbędą się m.in. warsztaty: „Edycja genomu – zrób to sam” oraz „Owad prawdę Ci powie, czyli słów kilka o entomologii sądowej”. Będzie można sprawdzić, jak zostać influencerem, dowiedzieć się kogo będą rozjeżdżały samochody przyszłości i postudiować anatomię… fake newsa.

Festiwal OTWARTY

„Popularnonaukowe święto tradycyjnie już ma swój motyw lub hasło przewodnie – zwykle nawiązujące do aktualnych tematów badawczych, wydarzeń na świecie bądź kwestii dyskutowanych społecznie” – tłumaczy Kopczyńska.

Przypomina, że w poprzednich latach były to m.in. czas i przestrzeń, energia, rzeka Wisła, ostatnia edycja upłynęła natomiast pod znakiem Mikołaja Kopernika w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki w 2024 roku będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ.

„Hasło to właściwie oddaje ideę Festiwalu już od jego pierwszej edycji. Każdego roku pokazujemy, że budowanie dobrych relacji – w badaniach, pracy naukowej, społeczności akademickiej, współpracy z miejskimi instytucjami, a przede wszystkim z uczestnikami i uczestniczkami festiwalowych wydarzeń – musi opierać się na szeroko rozumianej OTWARTOŚCI” – tłumaczy rzeczniczka.

Organizatorzy pokazują OTWARTOŚĆ nauki i sztuki, OTWARTOŚĆ naukowców i naukowczyń gotowych do kreowania nowych idei i metod badań, a także podejmowania wyzwań, które wskazuje współczesny świat i kierunek jego zmian.

„OTWIERAMY drzwi naszego Uniwersytetu, zapraszając uczestników i uczestniczki festiwalowych wydarzeń, równie OTWARTYCH na przyjęcie sporej dawki wiedzy z zakresu nauki i sztuki. Jesteśmy także OTWARCI na miasto – wychodzimy poza mury uczelni, lokując szereg wydarzeń w przestrzeniach licznych toruńskich instytucji, a także samego Torunia – dodaje Kopczyńska.

Podsumowuje, że OTWARTOŚĆ na każdego oznacza, że festiwalowe imprezy kierowane są do uczestników i uczestniczek w każdym wieku, tych biorących udział w wydarzeniach solo, rodzinnie bądź grupowo.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera