Jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 10-19 maja

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ok. 500 wydarzeń - warsztatów, przedstawień, wykładów, koncertów, eksperymentów, pokazów a także rodzinny piknik - znalazło się w programie tegorocznego jubileuszowego XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 10-19 maja.

Piknik rodzinny, pokazy szycia chirurgicznego, eksperymenty chemiczne, koncerty muzyki poważnej, przedstawienia, wykłady czy zajęcia sportowe - znalazły się wśród kilkuset wydarzeń XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 14-19 maja. 

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.

Imprezę współorganizuje 13 uczelni wyższych z całego regionu: z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet w Białymstoku (UwB).

Program tegorocznego festiwalu zaprezentowano w piątek na konferencji prasowej, tego dnia ruszyły też zapisy na poszczególne wydarzenia.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Myślą przewodnią w tym roku są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" - poinformowała koordynatorka festiwalu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka. Podkreśliła, że Skłodowska-Curie nie tylko "poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypu postrzegania kobiety w życiu naukowym".

Wiele festiwalowych wydarzeń, których jest ok. 500, nawiązują do odkryć i słów Skłodowskiej-Curie. Jak mówiła kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, już podczas inauguracji festiwalu, 10 maja, uczelnia stawia na "zrozumienie", a wykład będzie poświęcony temu jak działa ludzki mózg. Także kolejny wykład stawia na to, aby przestać się bać i zrozumieć - to wykład o różnych scenariusza zakłady świata, który wygłosi dr Łukasz Lamża. Natomiast postaci Skłodowskiej-Curie będzie poświęcony finałowy wykład festiwalu. Historię naukowczyni przybliży też spektakl Teatru Papahema "Skłodowska. Radium Girl".

Na hasło, by nie bać się białego fartucha, badań i diagnostyki - stawia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Będzie można m.in. analizować próbki krwi, ocenić swój skład masy ciała, wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy, także tej w stanach emocjonalnych czy tworzenia leków. "Niesamowicie istotne, żebyśmy się nie bali a rozumieli" - mówił prorektor ds. studenckich UMB prof. Adrian Chabowski.

Natomiast z zawodem psychologa chce oswoić Akademia Podlaska w Białymstoku, w której festiwalowej ofercie znalazły się warsztaty wprowadzające do psychologii właśnie.

Największa uczelnia techniczna w regionie Politechnika Białostocka przygotowała m.in. warsztaty z generowania obrazów z użyciem AI, z programowania robotów sumo czy projektowania dróg. Będzie można zobaczyć zaprojektowane i wykonane przez studentów wyścigowe bolidy czy zwiedzić hybrydową elektrownię uczelni. Będzie tez okazja do spróbowania swoich sił w spawaniu czy eksperymentach świetlnych.

Wśród propozycji innych białostockich uczelni są m.in. liczne koncerty muzyki poważnej, przygotowane przez wydział Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, escape room w Wyższej Szkole Ekonomicznej, warsztaty liczenia własnego śladu węglowego na Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych, zajęcia z zastosowaniem symulatorów starości na Wyższej Szkole Medycznej. Natomiast Łomżyńska Akademia przygotowała m.in. warsztaty z produkcji żywności i badania jej składu a także symulację rozprawy sądowej.

W Epi-Centrum Nauki, które prowadzone jest przez Białostocki Park-Naukowo Technologiczny, swoich sił będą mogli spróbować zarówno najmłodsi jak i najstarsi, dla których przygotowano m.in. warsztaty z elektrochemii, druku 3D czy kuchni molekularnej.

W wydarzeniach uczelni będzie można brać udział w poszczególne festiwalowe dni. Zwieńczeniem festiwalu będzie "Rodzinny Piknik Naukowy", który odbędzie się w sobotę 18 maja na stadionie miejskim w Białymstoku, tu także będzie można się zapoznać w ofertą poszczególnych partnerów.

Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku (który jest partnerem imprezy) Przemysław Tuchliński mówił, że miasto zawsze wspiera popularyzowanie nauki, aby promować białostockie uczelnie i zachęcać młodych ludzi i pokazywać potencjał naukowy miasta.

Wydarzenia w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki potrwają do 19 maja. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do odwiedzania strony: www.podlaskifestiwal.pl, gdzie można zapoznać się z całym tegorocznym programem, a także zapisać się na poszczególne wydarzenia. Impreza jest finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

  • UKR - Ogólnopolskie Dni Owada. Źródło: materiały prasowe

    URK zaprasza do wspólnego świętowania Ogólnopolskich Dni Owada

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera