Komputery sprzed lat na wystawie w Katowicach | Nauka w Polsce

Komputery sprzed lat na wystawie w Katowicach

Kilkadziesiąt komputerów, które są już "zabytkami informatycznymi", w tym niezwykle popularne w latach 80. w Polsce ZX Spectrum, można od środy oglądać na wystawie w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach.

Muzeum prezentuje tylko niewielką część komputerów zgromadzonych przez Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki. Ma ono już ponad 900 sztuk różnego rodzaju sprzętu sprzed lat, z całego świata. Na wystawie, ze względu na ograniczoną powierzchnię, pokazuje tylko 70-80. Stowarzyszenie liczy, że znajdzie budynek, w którym będzie mogło pokazywać większą część swoich zbiorów.

„Postanowiliśmy zorganizować przekrojową wystawę, prezentującą postęp jaki nastąpił w rozwoju IT przez 30 ostatnich lat. Chcieliśmy zasygnalizować, że jesteśmy w stanie przygotować znacznie większą ekspozycję, co nie znaczy, że ta otwarta w środę jest nieciekawa” - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki Krzysztof Chwałowski.

Najstarsze prezentowane na wystawie komputery pochodzą z przełomu lat 70. i 80. czyli okresu, gdy używał ich przed wszystkim świat nauki. W pomieszczeniach poświęconych latom 80. i 90. można obejrzeć np. pierwsze komputery, które pojawiły się w polskich domach, szkołach i firmach - ZX Spectrum, Atari, czy Commodore. Oddzielne pomieszczenie jest poświęcone zdobyczom polskiej myśli technicznej. Znalazło się tam około 20 produktów firmy Mera-Elzab.

Wystawę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się – telefonicznie lub przez internet. Ekspozycja w Wyższej Szkole Mechatroniki ma być czynna przez rok.

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Informatyki stawia sobie za cel zachowanie od zapomnienia pięknych i zabytkowych komputerów.

Przedstawiciele stowarzyszenia, które jako pierwsze w Polsce zdefiniowało termin „zabytek informatyczny” przekonują, że to bardzo ważne, aby zwłaszcza młodym ludziom uświadomić jak przebiegała historia tej dziedziny życia. Entuzjaści starych komputerów chcą rozwijać dział laboratoryjny oraz rekonstrukcji historycznych maszyn.

PAP - Nauka w Polsce

kon/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera