Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
26.03.2024 aktualizacja 27.03.2024

"Kamienne pisanki" - nowa wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku

Kamienne jaja wykonane m.in. z onyksu pakistańskiego, marmuru czy jaspisu można od poniedziałku oglądać na wystawie na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

Ekspozycję przygotowało Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, prezentowana jest w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), w holu na wydziale biologii. Można oglądać kilkanaście jaj wykonanych z różnych minerałów.

Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku
Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Jak ocenia w przesłanym przez UwB komunikacie dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego dr Anna Matwiejuk, wśród kamiennych jaj zachwyca jajko wykonane z onyksu pakistańskiego, jego marmurowej odmiany, który ma piękny, pasiasty wzór. Innym jajkiem, na które zwraca uwagę jest to wykonane z karneolu, a dzięki domieszce minerałów żelaza ma pomarańczowo-czerwoną barwę.

Wśród jajek jest też to wykonane z rodonitu z różowym odcieniem, czy z jaspisu "smocza krew", który ma intensywne czerwone plamy na zielonym tle. Są też jajka z ryolitu - skały wulkanicznej, awenturynu czy serpentynitu. "Jajko z sodalitu zachwyca głębią niebieskiej barwy przeplatanej białymi i czarnymi żyłkami. Jajko z obsydianu mahoniowego, z naturalnego szkliwa wulkanicznego z mikroskopijnymi drobinkami hematytu, przyciąga głębią brązowo-czarnej pigmentacji" - wymieniła Matwiejuk.

Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku
Jaspis "smocza krew". Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Na wystawie można też obejrzeć jajka marmurowe, wykonane z czarnego marmuru, marmuru złocistego, czy białego marmuru Carrara. Jak podaje uczelnia, marmur Carrara wydobywa się od czasów etruskich, jako marmur kararyjski. "To z tej skały wykonane zostały największe dzieła Michała Anioła, choćby Pieta watykańska znajdująca się w bazylice Św. Piotra w Rzymie, czy rzeźba Dawida we Florencji" - dodaje uczelnia w komunikacie.

Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku
Onyks pakistański. Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Wystawie towarzyszy też plansza z kilkudziesięcioma kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Można też zapoznać się ze skalą twardości Mohsa, która jest przydatna m.in. przy identyfikacji minerałów.

Ekspozycję "Kamienne pisanki" można oglądać do 28 czerwca.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024