Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
15.02.2024 aktualizacja 15.02.2024

Wrocław/ „Od denara do złotówki” – wystawa w Muzeum Narodowym

Kilkadziesiąt monet będących w obiegu na ziemiach polskich od średniowiecza do współczesności zgromadzono na wystawie „Od denara do złotówki”, którą od wtorku można zwiedzać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Prezentowane na ekspozycji numizmaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Kurator wystawy Magdalena Karnicka w rozmowie z PAP podkreśliła, że na ekspozycji prezentowane będą monety, które w różnych okresach były w obiegu na ziemiach polskich. „To monety z okresu od średniowiecza do współczesności. Najstarsze z eksponatów to denary książęce Bolesława Śmiałego, wybijane najprawdopodobniej między 1058 r. a 1076 r.” – powiedziała kurator. Dodała, że jeden z tych denarów wiązany jest z mennicą w ówczesnym Wrocławiu.

Na wystawie pokazywane będą również monety władców bite w mennicach w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Gdańsku oraz w Toruniu. To m.in. półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty czy monety z okresu powstania listopadowego.

„Z okresu II Rzeczypospolitej mamy zaś monety próbne, okolicznościowe i kolekcjonerskie, w tym wykonane przez znanych medalierów i rzeźbiarzy z tego okresu – m.in. Władysława Wasiewicza, Jana Wysockiego, Józefa Aumillera, Stanisława Ostrowskiego, Zofię Trzcińską-Kamińską, Stanisława Szukalskiego” – powiedziała kurator.

Ekspozycję zamykają monety próbne PRL z pierwszych lat powojennych oraz monety obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie z lat późniejszych, również z okresu III RP.

Wystawę będzie można oglądać w gmachu głównych Muzeum Narodowego we Wrocławiu do 1 września 2024 r.(PAP)

Piotr Doczekalski

pdo/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024