Uniwersytet Gdański otrzyma w 2014 r. nowy statek naukowo-badawczy

O nowy statek naukowo-badawczy wzbogaci się Uniwersytet Gdański. Jednostka, która będzie mogła zabrać na pokład do 20 osób, ma być zbudowana do wiosny 2014 roku.

Umowę w sprawie budowy statku podpisano w piątek w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni.

„Przeznaczeniem jednostki będzie prowadzenie interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Bałtyku - biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku oceanografia i innych” - poinformowała rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz.

Na statku znajdą się m.in. laboratoria: mokre, pomiarowe, sterylne, termostatyzowane a także sala seminaryjno-komputerowa. Portem macierzystym jednostki będzie Gdynia.

Nowy statek naukowo-badawczy UG będzie katamaranem o długości 40 m i szerokości 14 m. Maksymalna prędkość jednostki wyniesie 12 węzłów.

Rejonem pływania będzie Morze Bałtyckie, lecz nie wyklucza się rejsów w inne rejony. Zasięg statku wyniesie 2500 mil morskich, bez zawijania do portu będzie w stanie żeglować 21 dni.

Statek zbuduje konsorcjum Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. i Crist S.A. Fundusz na tę inwestycję w kwocie 36 mln zł przyznało UG w sierpniu 2011 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obecna jednostka naukowo-badawcza K/H Oceanograf-2 pochodzi z początku lat 70. ubiegłego wieku. Po otrzymaniu nowego statku gdańska uczelnia planuje sprzedać wysłużoną jednostkę.

PAP - Nauka w Polsce

rop/ abe/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera