Uczelnie i instytucje

Pomorskie/ Statek badawczy UG wyruszył w rejs do Hiszpanii

26.05.2022. Statek badawczy Oceanograf w porcie w Gdyni, 26 bm. Statek wyrusza w 23-dniowy rejs z Gdyni, przez Kilonię, Brest do Kadyksu. W trakcie rejsu naukowcy z 9 uczelni nadmorskich zrzeszonych w SEA EU będą prowadzili wspólnie szeroko zakrojone badania związane z wodami, które przemierzy Oceanograf. PAP/Adam Warżawa
26.05.2022. Statek badawczy Oceanograf w porcie w Gdyni, 26 bm. Statek wyrusza w 23-dniowy rejs z Gdyni, przez Kilonię, Brest do Kadyksu. W trakcie rejsu naukowcy z 9 uczelni nadmorskich zrzeszonych w SEA EU będą prowadzili wspólnie szeroko zakrojone badania związane z wodami, które przemierzy Oceanograf. PAP/Adam Warżawa

R/V Oceanograf wyruszył w 23 dniowy rejs badawczy. Katamaran Uniwersytetu Gdańskiego wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu do Hiszpanii. W trakcie rejsu naukowcy będą badać m.in. jakość powietrza oraz poziom mikroplastików w wodzie.

Statek Uniwersytetu Gdańskiego R/V Oceanograf wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu w rejs badawczy do Hiszpanii. Jego podróż w jedną stronę potrwa 23 dni, w ciągu których ok. 100 naukowców reprezentujących SEA-EU, czyli konsorcjum sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich, przeprowadzi pięć jednodniowych rejsów badawczych oraz trzy złożone projekty.

Koordynator komitetu naukowego rejsu z UG prof. Adam Sokołowski podkreślał, że jednym z celów naukowych rejsu jest porównanie cech danego obszaru morskiego z innymi obszarami wzdłuż zachodniego brzegu Europy. "Wśród badanych czynników jest jakość powietrza, akumulacja gazu w osadach powierzchniowych oraz poziom mikroplastików" - tłumaczył naukowiec.

Dodał, że w tak szerokiej skali geograficznej tego typu badania nie były jeszcze przeprowadzane. "W pewnym sensie nasze wyniki będą miały charakter unikatowy, a nawet pionierski" - podkreślił Sokołowski.

W trakcie rejsu statek zawinie do trzech portów: w Niemczech, Francji i na końcu Hiszpanii.

"Następny przystanek statku to Kilonia, gdzie część polskich naukowców wymieni się z zespołem badawczym Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii" - przekazała rzecznika gdańskiej uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Planowo statek zacumuje w hiszpańskim porcie (w Kadyksie) 17 czerwca, pięć dni później rozpocznie powrót do portu macierzystego w Gdyni. Cała trasa rejsu wynosi 4000 mil morskich, wraz z powrotem statek będzie na wodzie 39 dni.

Katamaran zbudowany w 2016 r. w gdyńskiej stoczni Nauta jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody mórz i oceanów. Oprócz laboratoriów wewnątrz statku są również obserwatoria i sala seminaryjna dla studentów. Dzięki bogatemu wyposażeniu Oceanograf jest najnowocześniejszą jednostką badawczą pływającą na Bałtyku.

Ze względu na rozległy zakres badań, które są prowadzone przy użyciu jednostki (badania dna morskiego, badania batymetryczne, badania chemiczne, badania geologiczne), Oceanograf łączy w sobie funkcje różnego typu jednostek. Na statku zastosowano dwukadłubową konstrukcję, która minimalizuje kąt przechyłu, co jest szczególnie ważne przy prowadzeniu badań na morzu, ponieważ każdy niezamierzony ruch statku może zakłócić pomiary.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera