Wystawa o osiągnięciach polskich inżynierów w Peru - od piątku

Dorobek polskich inżynierów w Peru zostanie zaprezentowany podczas wystawy, która zostanie otwarta w piątek w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Na kilku planszach znajdą się również informacje o polsko-peruwiańskich stosunkach dyplomatycznych.

"Główny nacisk chcemy położyć na aspekt technologiczno-inżynieryjny, czyli pracę polskich architektów, inżynierów i budowniczych, którzy w XIX i na początku XX wieku licznie wyjeżdżali do Peru i tam pracowali" - powiedziała PAP Ilona Długa z Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej.

Na wystawie poznać będzie można dorobek Ernesta Malinowskiego, który w Peru zbudował Centralną Kolej Transandyjską, docierającą na wysokość ponad 4800 m. n.p.m.. Do niedawna posiadała ona najwyżej położony na świecie odcinek torów.

Zaprezentowane będą osiągnięcia prof. Ryszarda Małachowskiego, który był twórcą przebudowy Starego Miasta w stolicy Peru Limie, a także Aleksandra Babińskigo, Władysława Klugera, czy prof. Edwarda Habicha. "Wpływ polskich inżynierów na rozwój Peru był bardzo duży. Nie bez powodu w stolicy Peru Limie polskim inżynierom postawiono pomnik" - zaznaczyła Długa.

Jak zaznaczają organizatorzy, pretekstem do przygotowania wystawy jest 90. rocznica podpisania umowy międzyrządowej. Peru było jednym z pierwszych państw, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zdecydowało się rozpocząć z nią współpracę.

Na wystawie zobaczyć będzie można zobaczyć plansze obrazujące historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Peru, która sięga 1923 roku, kiedy podpisana została polsko-peruwiańska umowa o współpracy.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera