Soczewki Focusa dla innowacyjnych pomysłów młodych badaczy

Egzoszkielet do rehabilitacji, elektryczny motocykl i aplikacja pomagająca znaleźć partnera do sportu, to najciekawsze innowacje polskich wynalazców, które wygrały w plebiscycie Soczewki Focusa 2013.

Ideą plebiscytu Soczewki Focusa, organizowanego przez miesięcznik Focus, jest promocja młodych polskich wynalazców i naukowców, którzy wywarli największy wpływ na rzeczywistość, zmienili sposób postrzegania świata, a swoją pracą sprawiają, że codzienne życie staje się lepsze i łatwiejsze.

W kategorii "innowacje medyczne" wygrał egzoszkielet do rehabilitacji zaprojektowany przez Michała Mikulskiego z Zakładu Sterowania i Robotyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Skonstruowany przez niego robot ma wyręczyć rehabilitanta. Zakładana na ciało pacjenta maszyna będzie analizować czynność jego mięśni i pomagać zwiększaniu ich sprawności. Egzoszkielet pomoże osobom cierpiącym na zanik mięśni i stwardnienie rozsiane, a także sportowcom.

Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych na Politechnice Wrocławskiej wygrali w kategorii "innowacje techniczne". Zbudowany przez nich elektryczny motocykl, to prototyp pojazdu, który mógłby ułatwić życie mieszkańcom miast. Motocykl ważący 47 kg po naładowaniu baterii potrafi przejechać 70 km, co kosztuje użytkownika mniej niż złotówkę. Pojazd jest monitorowany przez aplikację zainstalowaną na smartfonie.

W kategorii "innowacje informatyczne" wygrali studenci Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Marta Ryłko i Kamil Figiela. Są autorami aplikacji Dropsport, działającej na urządzeniach z systemem Android. Pomaga ona znaleźć towarzystwo do wspólnej gry w piłkę, biegania czy wspinaczki.

W tym roku po raz pierwszy w historii plebiscytu ogłoszono "kategorię otwartą", której motywem przewodnim był „Pierwiastek 3M” - połączenie kreatywności, pasji i technologii.

Nagrodzono w niej projekt plastra dla pacjentów po chemioterapii przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej autorstwa dr n. med. Lidii Jamróz-Wilkońskiej, mgr farmacji Gabrieli Wyszogrodzkiej, mgr farmacji Aleksandry Zielińskiej z Krakowa. Ich projekt jest odpowiedzią na problem pacjentów poddawanych chemioterapii, którzy często cierpią z powodu uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Jednowarstwowe i dwuwarstwowe plastry przyspieszają proces gojenia ran i regeneracji błony śluzowej, są łatwe w aplikacji i wygodne.

Nagrodzono również klucz nasadowy autorstwa Karola Krasuskiego z Warszawy. Innowacyjny klucz jest wyjątkowo skuteczny i prosty w użyciu. Jak zapewniają organizatorzy konkursu, pomysł łączy w sobie kreatywność z praktycznością dzięki którym codzienne czynności, do których należy np. zmiana koła w samochodzie, można wykonywać dużo łatwiej i znacznie szybciej.

Zwycięzców wyłoniono w drodze internetowego głosowania, spośród nominowanych przez redakcję naukowców i wynalazców.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera