Świętokrzyski łazik czeka na imię

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Łazik zbudowany na Politechnice Świętokrzyskiej już we wrześniu będzie rywalizował z innymi robotami w międzynarodowych zawodach łazików: European Rover Challenge. Na razie czeka na imię, które w konkursie wybiorą mu studenci świętokrzyskiej uczelni.

Konkurs na nazwę dla nowego łazika marsjańskiego ogłosił zespół konstruktorów z Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.

Propozycje nazwy dla łazika można przesyłać do 15 sierpnia br. na adres: pawell@tu.kielce.pl . "Na zwycięzcę czeka nagroda" - informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Świętokrzyska.

Już 5 i 6 września łazik będzie rywalizował w drugiej edycji konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC). W zawodach odbywających się w Podzamczu koło Chęcin wezmą udział 34 zespoły. Wiele wskazuje na to, że podczas tegorocznego ERC w Podzamczu swoją reprezentację będzie miał każdy kontynent. Na pełnej liście zakwalifikowanych zespołów znajdują się załogi z Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Egiptu, Indii, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych.

Zawody ERC odbędą się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, m.in. nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera