Hewelianum zaprasza na ASTROnoc

Przemysław Rudź - koncert. Fot. Centrum Hewelianum
Przemysław Rudź - koncert. Fot. Centrum Hewelianum

Obserwacje spadających gwiazd, prezentacja działania łazika marsjańskiego, trening na symulatorze lotu, a o północy "Gwiezdny koncert" połączony z pokazem laserów i astronomicznymi wizualizacjami. Takie atrakcje przygotowało gdańskie Centrum Hewelianum dla gości ASTROnocy, która odbędzie się 14 sierpnia.

"Każdego roku, w połowie sierpnia jesteśmy świadkami niezwykle efektownego zjawiska – na niebie pojawiają się Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami. Powstają one, gdy chmura drobinek pozostawionych przez kometę wpada w ziemską atmosferę, w której spala się tworząc setki świetlistych smug" – tłumaczy astronom Centrum Hewelianum Magdalena Więcek-Olszewska.

Jak co roku Centrum Hewelianum przygotowało z tej okazji ASTROnoc, która odbędzie się 14 sierpnia. Jeszcze przed zapadnięciem zmierzchu, odbędą się obserwacje astronomiczne Słońca, a po jego zachodzie – innych obiektów sierpniowego nieba. Najwięksi zapaleńcy i miłośnicy astronomii będą mogli przynieść swój własny teleskop, aby wziąć udział w publicznych obserwacjach nieba. Na tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią będzie czekało planetarium mobilne, w którego przestrzeni będzie można zobaczyć i poznać gwiazdozbiory letniego nieba i dowiedzieć się, skąd wzięły się pory roku.

Będzie można również zobaczyć jak porusza się i jakie zadania może wykonać łazik marsjański. Na wybrańców, którzy zdobędą specjalny bilet czeka możliwość samodzielnego sterowania tym pojazdem. Fani kosmicznych podróży będą mieli również okazję samodzielnie spróbować treningu astronautów dzięki symulatorowi lotu, który pojawi się tej nocy w Centrum Hewelianum.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Podczas specjalnych warsztatów wraz z Panem Kleksem udadzą się w podróż na Księżyc, a także zwiedzą Układ Słoneczny.

Rozbłyski spadających gwiazd to nie jedne efekty świetlne, które będą towarzyszyć uczestnikom ASTROnocy. Podczas warsztatów będą oni mogli rozłożyć światło Słońca na czynniki pierwsze i zidentyfikować "odciski palców" pierwiastków, z których zbudowana jest nasza gwiazda. Poznają również niesamowite właściwości światła podczerwonego oraz nauczą się prostego sposobu na skonstruowanie nietypowej latarki.

Kulminacją ASTROnocy będzie "Gwiezdny koncert" w wykonaniu Przemysława Rudzia – muzyka i popularyzatora astronomii. Muzyka elektroniczna połączona z astronomicznymi wizualizacjami i pokazem laserów będzie rozbrzmiewać w zabytkowych przestrzeniach Redity Napoleońskiej, najstarszego murowanego obiektu Fortu Góry Gradowej, na której mieści się Centrum Hewelianum.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera