Uczelnie i instytucje

Na Uniwersytecie w Białymstoku będzie realizowany projekt edukacyjny o wodzie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Projekt przybliżający mieszkańcom regionu rolę i znaczenie wody w życiu - będzie realizował Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach projektu powstanie laboratorium "Aqua", będą organizowane tematyczne warsztaty i wykłady.

Na dwuletni projekt "Akademia Wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego +AQUA+" pozyskano środki - jak informuje uczelnia - z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Ten projekt to urzeczywistnienie planów, jakie miałem od dawna: by nasz wydział był nie tylko ważnym ośrodkiem badań hydrologicznych, ale by prowadził także szeroko zakrojoną edukację na temat wody. Tak, by jak najwięcej osób rozumiało rolę i znaczenie hydrosfery w naszym życiu" – powiedział cytowany w materiałach prasowych kierownik projektu, prof. Andrzej Górniak z Katedry Ekologii Wód.

Naukowiec zauważył też, że w Podlaskiem, w przeciwieństwie do wielu innych obszarów "zachowało się wiele miejsc, także obiektów wodnych, jeszcze nie przekształconych przez człowieka. Ponadto nasz region obfituje w tzw. tereny podmokłe – wetlandy, torfowiska".

W ramach projektu będą organizowane warsztaty i wykłady dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jak podaje uczelnia, zajęcia będą dotyczyły różnorodnych aspektów wiedzy o wodzie, organizmach wodnych, użytkowaniu i zagrożeniach dla człowieka.

Utworzone zostanie też laboratorium "Aqua", a uczestnicy zajęć będą korzystać z elektronicznych urządzeń pomiarowych jakości wód województwa; boje pomiarowe będą m.in. na Narwi, Biebrzy i Czarnej Hańczy. Powstanie też specjalna strona, gdzie na bieżąco będzie można sprawdzać wyniki pomiarów temperatury i stężenia tlenu w wodach rzek.

Projekt zakłada też opracowanie i publikację książki "Wody województwa podlaskiego".

Wszystkie informacje będzie można znaleźć na powstającej stronie projektu.

UwB na projekt pozyskało ponad 160 tys. zł z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera