Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.01.2022
PL EN
12.08.2021 aktualizacja 12.08.2021

Czytnik immersyjny w nauczaniu zdalnym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czytnik immersyjny jako narzędzie pracy nauczyciela podczas lekcji zdalnych i stacjonarnych jest tematem kolejnego filmu z cyklu „CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii”. Wirtualny lektor, operowanie kolorami tekstu, etykietowanie części mowy i wizualizowanie wyrazów – to niektóre z prezentowanych funkcji darmowej aplikacji.

Cykl zrealizowany przez zespół Centralnego Domu Technologii (CDT) i Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju ma w założeniu twórców inspirować początkujących i zaawansowanych użytkowników nowych technologii do korzystania na codzień. Kolejne 15-minutowe filmy edukacyjne przybliżają tematy takie, jak big data, sztuczna inteligencja, chmury obliczeniowe i wirtualna rzeczywistość. Publikowane są we środy co dwa tygodnie na kanale Centralnego Domu Technologii w serwisie YouTube. Jednym z patronów medialnych cyklu jest serwis Nauka w Polsce.

Czytnik immersyjny dostępny w ramach pakietu Microsoft Office 360 to technologia lektora, która może wspierać pracę nauczycieli podczas nauki zdalnej. Wśród jego zastosowań jest dzielenie tekstu na sylaby, dostosowywanie tła napisów i wielkości czcionek, słownik obrazkowy (piktogramowy) czy kolorowanie części mowy. Czytnik można dostosowywać do indywidualnych potrzeb – wybrać męski lub żeński głos narratora, zwiększać i zmniejszać wielkość tekstu oraz rozbijać słowa na części.

Kiedy narrator czyta zaznaczony tekst, poszczególne wyrazy mogą być wizualizowane w postaci małych obrazków (piktogramów). Zmiany kolorów tła, liter czy pojedynczych słów, w celu wyodrębnienia grup wyrazowych stymulują zmysł wzroku uczniów. Wyrazy reprezentujące różne części mowy można oznaczać odmiennymi kolorami i dodawać etykiety (nazwy części mowy), które pojawiają się nad danym słowem.

Aby rozpocząć pracę z czytnikiem, należy uruchomić go swoim komputerze. Narzędzie to dostępne jest w większości aplikacji Microsoft Office 365. O tym, jak włączyć czytnik i korzystać z niego w codziennej pracy dydaktycznej opowiadają w filmie Zyta Czechowska i Joanna Majkowska. Odcinek serii edukacyjnej dostępny jest TUTAJ.

Ekspertki pracują jako nauczycielki w szkołach dla dzieci z niepełnosprawnościami. Propagują wykorzystanie nowych technologii w środowisku nauczycieli. Zachęcają do urozmaicenia zajęć i zwiększenia efektywności pracy z uczniami poprzez aplikacje edukacyjne. Zyta Czechowska otrzymała tytuły Nauczyciela Roku 2019 oraz Microsoft Innovative Educator Ekspert. Joanna Majkowska została uhonorowana Nagrodą Ministra Edukacji za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze.

Więcej na temat cyklu - na TEJ stronie. 

Nauka w Polsce – PAP

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022