Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
15.02.2021 aktualizacja 15.02.2021

Nowe technologie dla każdego dostępne w cyklu CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii

adobeStock adobeStock

Big data, sztuczna inteligencja, chmury obliczeniowe, wirtualna rzeczywistość itp to tematy prezentowane w cyklu Codzienna Dawka Technologii. Celem tego autorskiego cyklu edukacyjnego jest przybliżanie nowych technologii i inspirowanie do tego, by korzystać z nich na co dzień.

CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii” to autorski cykl edukacyjny, który ma przybliżać nowe technologie i inspirować do korzystania z nich na codzień. W ramach cyklu powstają 15-minutowe filmy, w których twórcy technologii, eksperci, specjaliści, praktycy, innowatorzy i naukowcy zaproszeni przez zespół CDT wprowadzają w tematykę technologii użytecznych.

Cykl skierowany jest do różnych odbiorców, m.in. młodych początkujących sympatyków nowych technologii czy osób obeznanych z tematami technologicznymi, które chcą poznawać nowości.

Kolejne odcinki cyklu przybliżają tematy takie, jak big data, sztucznej inteligencji, chmury obliczeniowe, wirtualnej rzeczywistości i innych technologii, które kształtują świat. Publikowane są we środy co dwa tygodnie na kanale Centralnego Domu Technologii na YouTube.

Opublikowane dotychczas odcinki poświęcone były:

 • Czytnikowi immersyjnemu. Czym on jest, jak korzystać z niego w codziennej pracy z uczniami?
 • Big data. Czym jest i skąd się wywodzi? Co powinno się zadziać, aby zacząć działać w firmie z dużymi danymi? jakie podejście należy wypracować w organizacji, aby z powodzeniem wykorzystywać duże ilości danych do wzrostu biznesu?
 • Technologiom immersyjnym - rozszerzonej rzeczywistości (AR) - jej historii, podstawowym narzędziom, możliwościom i potencjalnym kierunkom rozwoju
 • Wydanie dedykowane seniorom, dotyczące tworzeniu albumu zdjęć na własnym komputerze
 • Zastosowaniom rozszerzonej rzeczywistości AR w przemyśle
 • Dezinformacji, fake newsom i temu, jak się przed nimi bronić
 • Elektronicznemu obiegowi dokumentów
 • Radiowej Sieci Dostępowej i 5G
 • literaturze ON-LINE
 • Musiconowi
 • Projektowaniu w świecie cyfrowym
 • Najnowszy odcinek "CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii” poświecono mapowaniu mózgu i temu, jak wykorzystać je w medycynie, nauce czy biznesie Widzowie dowiadują się, czym jest zintegrowany i mobilny system diagnostyczno-treningowy, obejmujący funkcjonalny spektroskop bliskiej podczerwieni (fNIRS) i gogle wirtualnej rzeczywistości (VR), a także jak wykorzystać go do wysokiej jakości badań aktywności mózgu w warunkach pozalaboratoryjnych. Jak mapowanie mózgu wykorzystać do celów diagnostycznych, treningowych, naukowych, terapeutycznych i biznesowych.

Cykl został stworzony przez zespół Centralnego Domu Technologii (CDT) i Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022