Historia i kultura

Badanie: 82 proc. Polaków nie planuje spotkać się w święta z rodziną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polaków, nie planuje w święta zobaczyć się z rodziną, która mieszka osobno - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych 8-10 kwietnia. Wyniki badań - związanych z postawami wobec pandemii koronawirusa - opublikował zespół psycholożek z Warszawy.

Badania przeprowadzono 8-10 kwietnia na próbie 868 osób. Był to wspomagany komputerowo wywiad online (ogólnopolska próba losowo-kwotowa). Badania prowadziły dr Maria Baran z Uniwersytetu SWPS i dr Katarzyna Hamer z IP PAN.

"Zdecydowana większość Polaków nie planuje zobaczyć się w święta z rodziną mieszkającą osobno, a więc postąpi zgodnie z zaleceniami” - podsumowują swoje badania autorki. 82 proc. badanych zapowiada, że w święta nie odwiedzi rodziny.

Osoby, które z rodziną planują się w święta zobaczyć (18 proc.), zapytano, w jakim celu. 81 proc. osób spośród tej grupy zadeklarowało, że chce spędzić z rodziną czas; 79 proc., że zjeść świąteczny posiłek; a 54 proc. chce podrzucić produkty świąteczne.

Z ankiety wynikło, że nieco częściej z rodziną planują się zobaczyć kobiety oraz osoby po 45. roku życia. Plany te niezależne są od tego, w jak dużej miejscowości ktoś mieszka, jak wysokie ma wykształcenie, ani jaki ma poziom obaw związanych z koronawirusem.

Raport dotyczący planów na święta wielkanocne to kolejny z cyklu raport zespołu psycholożek dotyczący postaw Polaków związanych z pandemią COVID-19. Badania można znaleźć na stronie https://covid19psychologia.com/.

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku epidemią koronawirusa przedłużone zostały dotychczasowe działania rządu w obszarze ograniczania pandemii. A minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował, że by zostać w święta w domu. “Bezpośrednie spotkania z najbliższymi w czasie świąt wielkanocnych mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa i śmierci wielu osób. Kontaktujmy się w tym czasie ze sobą, szczególnie z osobami starszymi, ale zdalnie” - mówił w Polskim Radiu. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera