Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
26.03.2020 aktualizacja 26.03.2020

Dane z satelitów: czystsze powietrze nad Europą i Chinami podczas epidemii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ograniczenie aktywności ludzi związane z epidemią koronawirusa skutkuje lepszą jakością powietrza. Dane z satelitów pokazują znaczną redukcję dwutlenku azotu w północnych Włoszech. W Chińskich miastach, gdzie przemysł się zatrzymał, spadek emisji zanieczyszczeń jest gwałtowny.

W ramach platformy CREODIAS udostępniane są satelitarne zdjęcia z monitoringu Ziemi na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na platformie można wyszukiwać, przeglądać i przetwarzać, w ramach udostępnionej infrastruktury chmurowej, ogromne zbiory danych w postaci historycznych i spływających na bieżąco obrazów z satelitów.

Satelity umieszczone na ziemskiej orbicie pokazują nie tylko to, co fizycznie dzieje się na Ziemi, ale również wiele zanieczyszczeń, które znajdują się w atmosferze. Są to na przykład szkodliwe substancje pochodzące z samochodów i ciężarówek, spalania paliw kopalnianych w elektrowniach czy działalności przemysłowej.

Wraz z rozwojem epidemii wirusa najpierw w Chinach, a potem w Europie podjęto bezprecedensowe środki w celu ograniczenia przepływu ludzi. W wielu miejscach stanął przemysł, transport towarowy oraz większość usług. Satelity pokazują, jak wpływa to na stan atmosfery.

“Ostatnie zdjęcia z (...) satelity Sentinel-5P, który wyposażony jest w przyrząd TROPOMI, dokumentują m.in. emisję dwutlenku azotu. Mapy przedstawiają średnie tygodniowe wartości pomiarów gęstości kolumn NO2 w okresie od połowy lutego do połowy marca 2020 roku. Jeśli chodzi o pomiary dotyczące Europy, obserwujemy redukcję emisji NO2 dotyczącą północnych Włoch. I to w okresie, kiedy standardowo Włochy zmagają się z zimowym smogiem” – wyjaśnia Sybrand van Beijma z firmy CloudFerro, która jest operatorem platformy CREODIAS.EU.

Chińskie władze wprowadziły ograniczenia wcześniej niż europejskie państwa, czego efekty jeszcze lepiej widać na zdjęciach z Sentinela-5P.

“Jeśli porównamy zdjęcia z ostatnich kilkunastu tygodni, widzimy znaczące zmiany w jakości powietrza w Chinach. Na zdjęciu wykonanym w okolicy Nowego Roku widać normalny, standardowy poziom NO2. Natomiast na początku lutego, kiedy już niektóre chińskie miasta właściwie odcięto od świata, a przemysł się zatrzymał, można zaobserwować gwałtowny spadek emisji zanieczyszczeń” – tłumaczy ekspert z CloudFerro. Przyznaje, że obecnie, kiedy część przemysłu powoli wraca do normalnego funkcjonowania, emisja wzrasta. Jednak nie jest to jeszcze poziom sprzed epidemii wirusa.

Zdaniem ekspertów, środki zapobiegawcze wprowadzane przez poszczególne kraje, wpływające na ograniczenie transportu i produkcji, mają spory wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery. (PAP)

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023