Uczelnie i instytucje

Resort nauki: uczelnie mogą zdecydować o przesunięciu wyboru rektorów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podejmując decyzje związane z procesem wyboru nowych rektorów, władze polskich uczelni powinny uwzględnić m.in. zakaz zgromadzeń, liczących więcej niż 50 osób. Władze uczelni mają prawo podjąć decyzję o przesunięciu terminu wyborów - informuje ministerstwo nauki.

“W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji wszelkie działania uczelni muszą być dostosowane do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych wynikających z wprowadzonego w kraju stanu zagrożenia epidemicznego – dotyczy to także wyborów władz uczelni” - poinformował w poniedziałek na swojej stronie resort nauki. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie ze wskazówkami resortu, działania uczelni “muszą być dostosowane do sytuacji faktycznej, w jakiej znalazła się społeczność akademicka”.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zwróciło uwagę, że podejmując decyzje dotyczące m.in. wyborów nowych władz, władze uczelni powinny uwzględnić między innymi zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób.

Na stronie MNiSW przypomniano też podstawowe zasady, których uczelnie muszą się trzymać. Po pierwsze wybory powinny odbyć się w zgodzie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz innymi przepisami prawa.

Kolejną sprawą jest to, że w wyborach elektorów uczestniczyć mogą wszystkie grupy społeczności akademickiej, w tym studentów, “co może okazać się szczególnie utrudnione w sytuacji zawieszenia działalności dydaktycznej uczelni”.

Resort nauki dopuszcza organizację wyborów w trybie on-line “pod warunkiem, że jest to przewidziane w statucie uczelni lub regulaminie wyborów, a uczelnia posiada zasoby i zabezpieczenia umożliwiające przeprowadzenie tego procesu w sposób sprawny i w pełni bezpieczny”.

“Władze uczelni mają też prawo podjąć decyzję o przesunięciu terminu wyborów” - informuje resort nauki.

Na różnych uczelniach proces wyboru rektorów jest na różnym etapie.

Kadencje rektorów i senatów uczelni publicznych kończą się 31 sierpnia 2020 r. Uczelnie muszą do tego czasu zorganizować wybory w sposób określony w statucie. Rektora uczelni publicznej wybiera kolegium elektorów. Jego skład określa statut, przy czym nie mniej niż 20 proc. składu stanowią studenci i doktoranci. Czynne prawo wyborcze w uczelni przysługuje członkowi wspólnoty uczelni (wspólnotę uczelni stanowią pracownicy uczelni, doktoranci i studenci).

Kandydatów na rektora uczelni publicznej wskazuje rada uczelni, po zaopiniowaniu przez senat (art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy), a także (o ile statut tak przewiduje) inne uprawnione do tego podmioty określone w statucie (art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy). Przepisy ustawy nie zawierają ograniczeń co do liczby kandydatów, których mogą wskazać rada uczelni i uprawnione do tego podmioty.

Kadencja rektora uczelni publicznej trwa 4 lata i rozpoczyna się 1 września roku, w którym został wybrany. Ta sama osoba może być rektorem uczelni publicznej nie więcej niż przez 2 następujące po sobie kadencje. (PAP)

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy kierunek na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej - elektroradiologia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera