Optymistyczne nastawienie u pacjentów po udarze przyczynia się do szybszej poprawy funkcjonowania, mniejszego poziomu niepełnosprawności fizycznej oraz niższego poziomu stanu zapalnego – wynika z badań, o których informuje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA).
Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Texas w Houston, którzy obserwowali 49 osób po udarze (https://newsroom.heart.org/news/optimism-reduces-stroke-severity-inflammation ).
„Te badania pokazują, że optymiści lepiej regenerują się po udarze. Dlatego podbudowanie morale może być dobrym sposobem na poprawę zdrowia psychicznego pacjentów i szybszą rekonwalescencję” – komentuje prowadząca analizę dr Yun-Ju Lai.
Stan zapalny po udarze jest szkodliwy dla mózgu i stanowi przeszkodę dla prawidłowej regeneracji. Dotychczasowe badania sugerowały, że optymistyczne nastawienie sprzyja redukcji stanu zapalnego i szybszemu powrotowi do zdrowia po wielu chorobach, jednak nie sprawdzano, czy taka zależność istnieje w przypadku udaru.
Do oceny poziomu optymizmu pacjentów wykorzystano test LOT (Life Orientation Test), a do ewaluacji stanu pacjentów trzy miesiące po udarze – skalę NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale). Porównywano także poziom markerów stanu zapalnego – interleukiny 6 (IL-6), czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i białka C-reaktywnego (CRP).
Zestawienie danych wykazało, że wraz ze wzrostem poziomu optymizmu poprawiał się stan zdrowia pacjentów i spadał poziom interleukiny 6 i białka C-reaktywnego, jednak nie TNF-alfa.
„Zarówno pacjenci, jak i ich rodziny powinni mieć świadomość tego, że pozytywne myślenie i środowisko ma ogromne znaczenie dla pacjenta po udarze. Jego zdrowie psychiczne ma wpływ na rekonwalescencję” – podsumowuje dr Lai.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.